TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Akt o AI – wyniki prekonsultacji

Akt o sztucznej inteligencji jest pierwszym prawem na świecie całościowo regulującym rozwijanie i stosowanie AI. Panstwa członkowskie musza dostosować swoje systemu prawne do jego wprowadzenia. Ministerstwo cyfryzacji prowadziło w tym celu konsultacje, w których wzięło udział 50 podmiotów.

– Naszym priorytetem jest wprowadzenie prawa, które będzie precyzyjne, konkretne i jasne. Dlatego naszym priorytetem jest dialog z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi, związkami przedsiębiorców. Ich głos pozwoli nam stworzyć przyjazny dla użytkowników ekosystem sztucznej inteligencji. Dzisiaj projektujemy rozwiązania na wiele lat. Ich uniwersalność i możliwość dostosowania do szybkich zmian technologii będzie kluczowa – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Nowy organ nadzoru

Uczestnicy prekonsultacji zaproponowali powołanie nowego organu nadzoru rynku sztucznej inteligencji. Miałby on:
– być pojedynczym punktem kontaktowym dla ogółu społeczeństwa, a także oraz innych partnerów na szczeblu państw członkowskich i na szczeblu unijnym,
– rozpatrywać wnioski dot. zezwolenia na wprowadzenie do obrotu lub oddanie do użytku systemów AI wysokiego ryzyka,
– rozpatrywać skargi osób poddanych działaniom systemów AI,
– przyjmować zgłoszenia dot. poważnych incydentów,
– współpracować z Komisją, forum doradczym oraz Radą ds. AI.

Za powołaniem organu przemawia kilka kwestii takich jak:
– brak odpowiednich kompetencji i zasobów w istniejących instytucjach,
– stworzenie wyspecjalizowanej agencji odpowiedzialnej za bezpieczny i legalny rozwój AI to korzyści dla sektora publicznego i prywatnego,
– specjalny organ pozwoli uniknąć sporów kompetencyjnych oraz konfliktów priorytetów w działaniu innych instytucji.

Pojawiły się jednak głosy, że takie kompetencje mogłyby by mieć istniejące instytucje jak:
– Urząd Komunikacji Elektronicznej,
– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
– Urząd Ochrony Danych Osobowych,
– Komisja Nadzoru Finansowego,
– Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji
– a nawet ministerstwo cyfryzacji.

Organ notyfikujący – rozbieżne opinie

W trakcie prekonsultacji uczestnicy nie byli zgodni w kwestii tego, jakie funkcje powinien mieć organ notyfikujący. Ma on wspólnie z partnerami unijnymi opracowywać i stosować procedury konieczne do oceny i notyfikacji jednostek oceniających zgodność systemów AI i je monitorujących. W określonych sytuacjach organ notyfikujący ma przedkładać Komisji i państwom członkowskim dowody, które potwierdzają kompetencje jednostki oceniającej zgodność.

Część uczestników prekonsultacji było zdania, że w tym wypadku również powinna powstać  nowa instytucja. Inna część twierdziła, że zadania te może realizować istniejąca instytucja. Najczęściej w tej roli pojawiało się Polskie Centrum Akredytacji (PCA).

Pojawiły się również głosy, że funkcje organu nadzoru rynku i organu notyfikującego mogłaby w Polsce wykonywać ta sama instytucja. Byłaby ona wtedy w całości odpowiedzialna za zadania związane z Aktem o sztucznej inteligencji i realizowaniem jego zapisów na gruncie państwowym.

Kto powinien poznać przepisy Aktu?

Osobami, które w szczególności powinny zapoznać się z przepisami wynikającymi z Aktu, według uczestników prekonsultacji, są:
– przedsiębiorcy AI (w tym dostawcy AI wysokiego ryzyka),
– przedstawiciele administracji publicznej,
– naukowcy, studenci
– konsumenci,
-twórcy i artyści,
– instytucje sektora finansowego,
– przedstawiciele ochrony zdrowia.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze