TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI w służbie Sił Obronnych Izraela

Siły Obrony Izraela chcą nie tylko posiadać AI, ale również ją wdrożyć. Potencjał wykorzystania algorytmu w walce został przetestowany w Gazie w 2014 roku.

W trakcie „AI Week 2022” poinformowano o nowej strategii Izraelskich Sił Obronnych (IDF). Przechodzą one cyfrową transformację. Jednym z celów jest wdrożenie sztucznej inteligencji w różnych oddziałach i dowództwach.

Strategie ma wdrażać specjalny dział ds. sztucznej inteligencji. Digitalizacja to również priorytet szefa sztabu IGF Aviva Kochaviego w ramach wieloletniego planu „Momentum”.

Dowódcy uznali, że odpowiednie zdolności  i technologia w tym zakresie są niezbędne. To one będą decydować o zwycięstwie przy konfliktach zbrojnych. Podstawą jest przetwarzanie ogromnej ilości danych z różnych czujników oraz szybkie dostarczanie informacji.

Anonimowy urzędnik IDF stwierdził, że dzięki temu „IDF mogą być bardziej skuteczne, szybsze i wydajniejsze. Dane to zasób, który jest najbardziej elastyczny”.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji odegrało ważną rolę już przy wcześniejszych działaniach IDF. Miało to miejsce podczas działań w strefie Gazy czy w konflikcie z Hamasem w maju 2021 r. Specjalne narzędzie służyło wtedy do tworzenia rekomendacji przesyłanych Wywiadowi Wojskowemu. To pozwalało Siłom Powietrznym Izraela to lepszego planowania ataków. Technologia ostrzegała także przed atakiem wroga.

Chociaż AI minimalizuje skutki uboczne operacji i pozwala na większą precyzję działań, to jednak nadal człowiek sprawuje nad nimi pieczę. Algorytmy usprawniają pracę, ale to ludzie podejmują ostateczne decyzje.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze