Rozwój technologiczny obejmuje urządzenia służące do komunikacji na odległość. W ciągu życia zaledwie jednego człowieka przeszliśmy od telefonów na kablu i budek telefonicznych, do najnowocześniejszych smartfonów, które pozwalają komunikować się na wiele sposobów. Jednak technologia wciąż przyspiesza i pojawiła się wizja jeszcze nowocześniejszego rozwiązania, które będzie następcą smartfonów.
Bez ekranu i klawiatury – obraz ma być wyświetlany na dłoni, przyczepiane do ubrania, wykonujące połączenia telefoniczne i nie tylko. Takie jest rewolucyjne urządzenie AI Pin. Wyposażone w sztuczną inteligencję GPT-4 może stać się osobistym asystentem i tłumaczem.
Jaki będzie AI Pin?
Serwis The Verge podaje, że AI Pin to niewielkich rozmiarów przypinka. Do ubrania może być przymocowana za pomocą specjalnego magnesu. Sterowany będzie głosem oraz gestami. System ma być oparty o AI z wykorzystaniem technologii GPT-4 od OpenAI, a do połączeń będzie wykorzystywać oprogramowanie, o którym na razie nic nie wiadomo, gdyż jest „zastrzeżone”.
Funkcji AI Pin będzie mieć wiele. Będą to nie tylko połączenia telefoniczne, ale także wyświetlanie treści np. na dłoni czy nagrywanie obrazu. To niewielkie urządzenie będzie mogło być wykorzystywane jako osobisty asystent i tłumacz. Bezpieczeństwo osób w pobliżu ma zapewnić tzw. lampka zaufania. Będzie się świecić, by dawać znak, że AI Pin znajduje się w trybie rejestrowania wideo lub audio.
AI Pin – kiedy pojawi się w użyciu?
Za projekt odpowiedzialny jest start-up Humane, założony przez Imrana Chaudhriego. Chaudhri był inżynierem w Apple i tworzył całe portfolio produktów firmy. O AI Pin mówi jako o nowej rodzinie sprzętu wearables (technologia ubieralna). Na razie prace nad tym rozwiązaniem przeciągają się. Kolejne terminy premiery są przekładane. Twórcy udostępniają kolejne szczegóły projektu jedynie po to, by podgrzać wokół niego atmosferę.
Na konferencji TED kilka miesięcy temu zaprezentowano wersję demonstracyjną AI Pin. Wzbudziła ona zainteresowania i wzmianki pojawiały się w sieci. Urządzenie pokazano także przy okazji Fashion Week w Paryżu. Nadal jednak nie ma szczegółowych informacji na temat tej nowatorskiej technologii.
Jednocześnie na rynku pojawiają się podobne urządzenia. Wpinany w ubranie gadżet od firmy Rewind czy projekty Sama Altmana stojącego za ChatGPT, niedawno zwolnionego i myślącego o stworzeniu własnej firmy. Są też inteligentne okulary z asystentami AI od Mety czy Amazona.
Chociaż wizje urządzeń z przyszłości wciąż są prezentowane, to wygląda na to, że razie jeszcze producenci smartfonów nie mają się o co martwić.
Źródło: cyfrowa.rp.pl