TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI opanowuje Gdańsk

W gdańskiej Olivii Centre otworzy centrum badawczo – rozwojowe brytyjski Graphcore. To firma zajmująca się opracowywaniem systemów obliczeniowych dla sztucznej inteligencji. Współpracuje z uniwersytetami i firmami używającymi AI w rozwiązywaniu problemów tak biznesowych, jak i naukowych.

Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore opracowuje systemy obliczeniowe, które odpowiadają na potrzeby sztucznej inteligencji. Działania wspierane są przez liderów technologicznych takich jak , BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung czy Fidelity International.

Firma odpowiedzialna jest za zaprojektowanie m.in. procesor o nazwie IPU (Intelligence Processing Unit) pozwalającego badaczom stosować nowe metody i algorytmy w uczeniu maszynowym.

Teraz firma otwiera swoje centrum badawczo – rozwojowe w gdańskiej Olivii Centre. W biurze pracownicy Graphcore będą wprowadzać rozwiązania sztucznej inteligencji w dużych jednostkach badawczo-rozwojowych, które będą pracować w technologii HPC (High Performance Computing).

Efekty takich opracowań to chociażby 5-krotne przyśpieszenie średnioterminowych prognoz pogody. Ale rozwiązania będą wpierać opracowywanie nowych leków, a nawet symulacje fizyczne cząsteczek materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

– Tworzony od lat ekosystem innowacyjnych firm jak Amazon, rozwijający tutaj swój projekt syntezatora mowy Alexa, czy Nethansa rozwijająca modele i algorytmy optymalizacji dla systemów zarządzania kanałami sprzedaży w branży e-commerce, zostanie wzmocniony przez jedno z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie. Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore to duża szansa dla pomorskich firm i ośrodków naukowych na rozwój kooperacji, dla ekspertów na rozwój kompetencji, ale równocześnie potwierdzenie, że tzw. talent pool w Trójmieście jest naprawdę wysoki i przyciąga najlepszych wiodących innowatorów z całego świata, tworząc miejsca pracy najwyższej jakości – mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre.

To nie wszystkie działania, które będą podejmowane w polskim biurze Graphcore. Będą tu również wdrażane procesy dostosowawcze systemów firmy do centrów obliczeniowych oferujących usługi sztucznej inteligencji w chmurze. W związku z tym obszarem działań przeprowadzana jest już rekrutacja.

– Dla wysokiej klasy specjalistów IT nasza obecność w Trójmieście oznacza możliwość udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali – przekonuje Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland.

Źródło: zawszepomorze.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...