AI Act wszedł w życie. To pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dla systemów i modeli sztucznej inteligencji. Zapewnić ma bezpieczeństwo, przejrzystość i zgodność stosowania AI z europejskim prawem i wartościami. Akt jest rozporządzeniem, dlatego jego przepisy obowiązują w całej UE – także w Polsce.
AI Act czyli Akt o Sztucznej Inteligencji to pierwsze tego typu na świecie prawo. Ma w sposób kompleksowy regulować sektor AI.
– Wprowadzenie Aktu o AI to przełomowy krok w kierunku odpowiedzialnego i etycznego rozwoju technologii na którego wdrożenie przygotowywaliśmy się już od początku roku. Ta pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dla systemów i modeli sztucznej inteligencji stanowi nie tylko fundament dla innowacji, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo i poszanowanie praw człowieka w obliczu szybko rozwijającej się technologii – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.
Implementacja AI Act na polski grunt
Już na początku roku w Ministerstwie Cyfryzacji rozpoczęto prace, które pozwolą na dostosowaniem polskiego prawa do przepisów AI Act. Kluczowe elementy dokumentu będą wdrażane stopniowo. Przepisy AI Act będą obowiązywać po upływie 24 miesięcy od jego ogłoszenia. Jednak niektóre przepisy mają krótszy termin wdrożenia.
Już w lutym 2025 r. obowiązywać będą przepisy zakazujące stosowania w całej Unii szczególnie niebezpiecznych systemów AI. W sierpniu 2025 r. w życie wejdą przepisy kluczowe dla nadzoru nad sztuczną inteligencją dotyczące:
– określenia organu nadzoru rynku i organu notyfikującego,
– określenia modeli AI ogólnego przeznaczenia,
– dotyczące kar za naruszenia Aktu.
– Akt o sztucznej inteligencji pozwoli zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie działała dla dobra wszystkich obywateli i obywatelek Polski. W Ministerstwie Cyfryzacji traktujemy ten temat priorytetowo. Dziś złożyłem wniosek o wpis projektu ustawy o nadzorze nad systemami sztucznej inteligencji do wykazu prac rządu. Po pozytywnym rozpatrzeniu przez Zespół Programowania Prac Rządu wniosek zostanie opublikowany i zaczniemy konsultacje projektu. Zakończyliśmy tym samym etap wewnętrznych prac w Ministerstwie – zapewnił Standerski.
W sierpniu 2026 r. wejdą w życie przepisy odnoszące się do systemów AI wysokiego ryzyka oraz związanych z nimi obowiązków. Niektóre systemy wysokiego ryzyka będą podlegać osobnym normom jako elementy innych produktów. Te przepisy pojawią się w sierpniu 2027 r.
Źródło: gov.pl