TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kanalizacja kablowa, słupy elektroenergetyczne – ISP zgłaszają problemy z dostępem nie tylko do nieruchomości

Prezes UKE rozpatruje wnioski o wydanie decyzji w sprawie dostępu operatorów telekomunikacyjnych nie tylko do nieruchomości, ale również do infrastruktury telekomunikacyjnej i technicznej, kanalizacji czy słupów elektroenergetycznych. Decyzje wydawane w tych sprawach pozwalają na realizację inwestycji tam, gdzie wcześniej napotykano problemy. Niestety procedury administracyjne wydłużają czas potrzebny na realizację takich przedsięwzięć.

Średni czas wydania decyzji w zakresie dostępu do infrastruktury w roku 2024 wyniósł 13 miesięcy. Czas ten wydłużył się w stosunku do roku poprzedniego, gdy na wydanie decyzji średnio potrzebnych było 11 miesięcy. Na wydłużenie czasu wydania ww. rozstrzygnięć miał wpływ skomplikowany stan faktyczny i prawny postępowań

Prezes UKE podejmuje działania usprawniające prowadzenie postępowań. Jest to chociażby
wzywanie innych podmiotów niż strony postępowania, by zebrać materiał dowodowy umożliwiający wydanie rozstrzygnięcia. Takimi podmiotami mogą być jednostki samorządu terytorialnego udzielające dostępu do infrastruktury technicznej czy producenci latarni oświetleniowych.

Dostęp do infrastruktury w zgodzie z Megaustawą

W 2024 r. do Prezesa UKE wpłynęło 13 wniosków operatorów  telekomunikacyjnych w zakresie dostępu do infrastruktury na potrzeby realizacji szybkiej sieci telekomunikacyjnej.

Jeden z tych wniosków dotyczył rozstrzygnięcia sporu w sprawie dostępu z art. 33 Megaustawy. Sprawa została skierowana do właściwego dla niej Starosty Powiatu Olsztyńskiego.

Pozostały wnioski dotyczyły rozstrzygnięcia sporów w sprawie dostępu do infrastruktury technicznej z art. 17 Megaustawy. Uke przeprowadziło postępowanie administracyjne w sprawie dziesięciu z nich. W dwóch przypadkach wnioski zostały zwrócone z uwagi na nieuiszczenie odpowiedniej opłaty.

W 2024 roku Prezes UKE nie tylko zajmował się sprawami zgłaszanymi na bieżąco, ale również kontynuował 23 postępowania administracyjne wszczęte wcześniej. Pięć wniosków zostało złożonych jeszcze w 2022 r., natomiast 18 pochodziło z roku 2023.

Łącznie w 2024 r. w zakresie dostępu do infrastruktury UKE prowadził 33 postępowania. Cztery z nich dotyczyły dostępu do kanalizacji kablowej, a 17 postępowań tyczyło się dostępu do słupów elektroenergetycznych w celu podwieszenia kabli telekomunikacyjnych.

W przypadku spraw związanych z dostępem do kanalizacji kablowej trzy decyzje zastępowały umowę, a jedna dotyczyła zmiany istniejącej umowy. Pośród 17 postępowań w sprawie dostępu do słupów elektroenergetycznych 15 dotyczyło zmiany istniejących umów. Jedna związana była ze zmianą decyzji Prezesa UKE, a jedna była decyzją zastępującą umowę.

12 postępowań obejmowało dostęp do słupów oświetleniowych – latarni. Z nich aż 10 były to decyzje zastępujące umowę.

Dostęp do kanalizacji kablowej

Trzy decyzje Prezesa UKE wydane w 2024 r. dotyczyły dostępu do kanalizacji kablowej. Dwie z nich zastąpiły umowę, a jedna była zmianą istniejącej umowy.

Efekty decyzji, które wydawał Prezes UKE w 2024 r., ale też wcześniej, są już widoczne. 11 września 2018 r. na podstawie art. 18 ust. 3 Megaustawy Prezes wydał decyzje dotyczące:
– OPL;
– Netia;
–  Multimedia Polska:
– Vectra;
– INEA;
– Toya.

Decyzje wydane były w zakresie regulacji dostępu do kanalizacji kablowej i kanalizacji telekomunikacyjnej budynku i weszły w życie w marcu 2019 r.

Efektem tego w 2024 r. było 19 umów ramowych, które zawarła Netia oraz prawie 660 umów szczegółowych na dostęp do kanalizacji kablowej. W porównaniu z 400 umowami zawartymi w 2023 r. jest to widoczna różnica. Netia zawarła również jedną umowę ramową na dostęp do kanalizacji telekomunikacyjnej budynku.

Multimedia Polska zawarła siedem umów ramowych w minionym roku, a także ponad 55 umów szczegółowych na dostęp do kanalizacji kablowej.

W 2023 r., poprzez wydzielenie z UPC, powstała spółka PŚO, a spółka SI przejęła część zasobów
kanalizacji kablowej oraz kanalizacji telekomunikacyjnej budynku od OPL. Dlatego statystyki dotyczące UPC biorą pod uwagę umowy zawarte przez oba te podmioty. PŚO zawarła pięć umów ramowych na dostęp do kanalizacji kablowej oraz 59 umów szczegółowych na dostęp do kanalizacji kablowej. Natomiast SI zawarła 164 umowy szczegółowe na dostęp do kanalizacji kablowej.

Widać, że regulacje dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji kablowej oraz kanalizacji telekomunikacyjnej budynku i działania podjęte przez UKE dają wymierne efekty i przyspieszają zawieranie umów oraz je ułatwiają. Pozwala to na efektywne współkorzystanie  z istniejących zasobów przedsiębiorców telekomunikacyjnych i eliminowania zbędnego ich dublowania. Finalnie pozwala to na szybszą i skuteczniejszą budowę infrastruktury i przede wszystkim dostarczanie usług odbiorcom końcowym.

Dostęp do słupów elektroenergetycznych

W 2024 r. Prezes UKE wydał 24 rozstrzygnięcia w zakresie dostępu do infrastruktury technicznej. 15 w zakresie dostępu do słupów elektroenergetycznych operatorów systemów dystrybucyjnych firm takich jak:
– Tauron – 10 decyzji, z czego dziewięć odnosiło się do zmiany umowy o dostępie, a jedna zastępowała umowę;
– PGE – dwie decyzje zmieniające umowę;
– Energa – dwie decyzje dotyczące zmiany umowy o dostępie do słupów;
– Stoen – jedna decyzja dotycząca zmiany ramowych Warunków Dostępu do słupów.

W tym przypadku – dostęp do słupów elektroenergetycznych – sytuacja podobna jest do tej przedstawionej powyżej – dostępu do kanalizacji kablowej. W roku 2024 widoczne były skutki wcześniejszych decyzji wydawanych przez Prezesa UKE.

12 lutego 2021 r. wydał on decyzję określające warunki zapewnienia dostępu do słupów elektroenergetycznych operatorów systemów dystrybucyjnych. Dotyczyło to firm takich jak:
– Tauron;
– PGE;
– ENEA;
– Energa, innogy (obecnie Stoen Operator).

Na tej podstawie ENEA zawarła w 2024 r. siedem umów ramowych oraz 105 umów szczegółowych. Oznaczało to zapewnienie dostępu do 3 525 słupów.

Energa zawarła siedem umów ramowych oraz 26 umów szczegółowych na dostęp do słupów, co przełożyło się na udostępnienie ponad 18 100 słupów operatorom telekomunikacyjnym.

PGE zawarła 42 umowy ramowe oraz 472 umowy szczegółowe udostępniając 48 587 słupów.

Tauron zawarła 23 umowy ramowe oraz 40 umów szczegółowych na dostęp do słupów, na podstawie których zostało udostępnionych ponad 16 900 słupów.

Efektem wprowadzenia regulacji dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie słupów elektroenergetycznych jest obniżenia opłat z tytułu współkorzystania z istniejących zasobów operatorów systemów dystrybucyjnych. Przyczyniło się to do zwiększenia wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz obniżenia kosztów inwestycji w szybkie sieci telekomunikacyjne.

Źródło: Sprawozdaniu z działalności Prezesa UKE w 2024 roku

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze