Ponad 9,3 miliona Polaków korzysta z mObywatela. Zbliżające się wybory prezydenckie to kolejna okazja, by to zrobić. Użytkownicy aplikacji mogą dzięki niej sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, zmienić miejsce głosowania, a nawet potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.
– Tegoroczne wybory prezydenckie to kolejna okazja, by zobaczyć, jak technologia wspiera demokrację. Dzięki mObywatelowi można sprawdzić miejsce głosowania, zmienić je, a tożsamość potwierdzić bez konieczności noszenia fizycznego dokumentu, konieczna jest jednak w tym wypadku aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji, inaczej nie będzie możliwości zagłosowania z mDowodem – powiedział Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.
Wybory z mObywatelem
W mObywatelu dostępna jest usługa Wybory, która pomaga przygotować się do głosowania i wziąć w nim udział. Można tam sprawdzić:
– czy mamy czynne prawo wyborcze, czyli czy możemy głosować;
– terminie nadchodzących wyborów i ich rodzaju;
– gdzie zagłosujemy podczas nadchodzących wyborów – numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej;
– dane znajdujące się w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców można sprawdzić nie tylko w mObywatelu, ale również logując na stronie GOV.PL.
– Zbliżające się wybory prezydenckie są wielkim świętem demokracji oraz wszystkich Polaków. To również kolejna okazja, w której może nam towarzyszyć mObywatel. Aplikacja, w której miliony obywateli przechowują swoje cyfrowe dokumenty i z którą załatwiają codzienne sprawy, będzie pomocna również podczas głosowania – podkreślił Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki.
Informacje dotyczące wyborów zawarte w mObywatelu są szczególnie istotne, gdy osoba uprawniona do głosowania jest w podróży, zmienia miejsce zamieszkania lub nie pamięta, gdzie głosuje. Dodatkowa funkcja dodania terminu głosowania do kalendarza za pomocą jednego przycisku pozwoli nie zapomnieć o tym, w którym dniu należy udać się do lokalu wyborczego.
Funkcja przyspiesza określenie miejsca głosowania. Łatwe kopiowanie adresu lokalu wyborczego pozwala wkleić jego dane do wyszukiwarki i znaleźć lokal na mapie. W przypadku, gdy osoba głosująca przebywa poza miejscem zamieszkania i nie zna dobrze danej miejscowości, pozwala to łatwiej określić trasę do oddania głosu.
Jak zmienić miejsce głosowania online?
Jeśli wyborca nie ma możliwości oddania głosu w swojej obwodowej komisji wyborczej, ma prawo jednorazowo zmienić miejsce głosowania i wziąć udział w wyborach w miejscu czasowego pobytu.
Wniosek taki należy złożyć co najmniej 3 dni przed terminem wyborów. W wypadku zbliżających się wyborów prezydenckich należy to zrobić do 15 maja 2025 r.
Można to zrobić przez internet czy przechodząc z aplikacji mObywatel do odpowiedniego wniosku na gov.pl
Zmiana miejsca głosowania na stale
Możliwe również, że od poprzednich wyborów dana osoba się przeprowadziła i potrzebuje zmienić miejsce głosowania nie jednorazowo, a na stałe. To również można wykonać online.
W celu wpisania się do okręgu w stałym miejscu zamieszkania należy:
– wejść na stronę gov.pl,
– zalogować się profilem zaufanym;
– podać adres stałego miejsca zamieszkania i zaznacz oświadczenie, że pod nim mieszka się na stałe,
– sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie.
W trakcie procedury można też załączyć dokumenty potwierdzające, że pod danym adresem mieszka się na stałe. Może to być umowa najmu mieszkania czy rachunek za prąd na nasze dane na dostawę usług pod tym adresem.
Potwierdzenie złożenia wniosku oraz decyzja o zmianie miejsca stałego obwodu głosowania przesyłane są na skrzynkę ePUAP.
Zmiana miejsca głosowania z wykorzystaniem mObywatela
Całą procedurę można przeprowadzić również w mObywatelu. Chociaż w samej aoplikacji nie można dokonać zmiany miejsca głosowania, to w łatwy sposób poprowadzi ona do odpowiedniego formularza na stronie rządowej.
mDowód na wybory
Funkcją ułatwiającą oddanie głosu na wyborach, która znajduje się w mObywatelu, jest mDowód. To cyfrowy dokument tożsamości, który w Polsce ma taką samą ważność, jak fizyczny dowód osobisty. Mogą go uzyskać osoby posiadające dowód osobisty oraz środek identyfikacji elektronicznej (np. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną). Wiele osób już z tego skorzystało.
Obywatele i obywatelki mogą legitymować się za pomocą mDowodu we wszystkich oficjalnych sytuacjach, np. w banku czy w urzędzie. Można to wykorzystać również przy oddawaniu głosu w obwodowej komisji wyborczej.
Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki wspólnie z Krajowym Biurem Wyborczym na nadchodzące wybory opracowały metodę weryfikacji kryptograficznej. Właśnie w ten sposób będzie weryfikowana tożsamość osób głosujących posługujących się mDowodem przy najbliższych wyborach prezydenckich.
Dlatego żeby skorzystać z mDowodu 18 maja 2025 r. konieczna będzie aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji. Metoda kryptograficzna polega na zeskanowaniu specjalnego kodu QR okazanego przez członka komisji. Aplikacja mObywatel musi mieć najnowszą wersję, by była wyposażona w odpowiednie mechanizmy.
Źródło: gov.pl
Czytaj także: