TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dariusz Standerski w Brukseli mówił o AI Act i ograniczeniach eksportowych USA

Koniec stycznia to wizyta wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego w Brukseli. Brał tam udział w posiedzeniach komisji Parlamentu Europejskiego – Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Wiąże się to z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej


W trakcie wizyty w Brukseli i posiedzeń w komisjach Parlamentu europejskiego Dariusz Standerski zaprezentował priorytety polskiej prezydencji.

Podkreślał znaczenie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem i fakt, że temat zdominuje nieformalny szczyt ministrów cyfryzacji na początku marca 2025 r. Szczyt zostanie poświęcony współpracy cywilnej i wojskowej w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także incydentom w tej kwestii i inwestycjom w tym sektorze.

Wyzwanie technologiczne UE

W trakcie swojego wystąpienie wiceminister zwrócił uwagę na wyzwania technologiczne, jakie stoją przed kontynentem europejskim. Są to:
– konieczność opracowania strategii inwestycyjnej w obszarze AI;
– zapewnienie energii;
– odpowiedzi na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.

W trakcie prezydencji będą trwały prace nad rozwojem inicjatywy Fabryk AI oraz wkładem do strategii kwantowej oraz strategii wykorzystania AI.

Standerski odniósł się również do AI Act. Zauważył, że może on stanowić narzędzie szerokiego dostępu do AI. Jednak warunkiem jest jego mądre i spójne wdrożenie. Pozwoli to uniknąć w UE 27 odrębnych i niespójnych przepisów krajowych wdrażających Akt o sztucznej inteligencji.

– Nie możemy sobie również pozwolić na ograniczenia administracyjne skutkujące odpływem sektora AI poza UE  – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Ograniczenia ze strony USA

Poruszono także temat najnowszych ograniczeń eksportowych USA na technologie półprzewodnikowe. Dariusz Standerski podkreślił, iż Polska, sprawująca również prezydencję w UE, nie zgadza się ze środkami zastosowanymi przez administrację amerykańską.

– Z ubolewaniem należy stwierdzić, że decyzja w tej sprawie nie jest oparta na danych oraz została wydana przez administrację Prezydenta Bidena w ostatniej chwili. Mamy nadzieję, że nowa administracja przeprowadzi przegląd tej niefortunnej decyzji. Niemniej sprawa pokazuje, jak ważna jest unijna strategia inwestycji w AI. Zamiast 27 małych budżetów krajowych możemy skorzystać z efektu skali i wspólnych inwestycji w AI. Zbudowanie Europy jako Kontynentu AI jest nadal możliwe, ale musimy to zrobić teraz i musimy to zrobić wspólnie – podkreślił wiceminister cyfryzacji.

W podsumowaniu spotkania i debaty w komisjach PE wiceminister podkreślił, iż współpraca w zakresie rozwoju technologii cyfrowych, wraz z ich gospodarczym i społecznym zastosowaniem, wymaga lepszej koordynacji.

– Musimy ze sobą blisko współpracować, niezależnie od tego, z jakiej grupy politycznej jesteśmy. Mamy wspólne cele: więcej inwestycji i energii dla nowoczesnych technologii, mniej obciążeń biurokratycznych. Jak wskazuje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Virkkunen – akt nie jest odpowiedzią na wszystko – podsumował Standerski.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze