TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kanada pozbywa się TikToka

Rząd w Kanadzie nakazał TikTokowi zakończenie prowadzenia działalności na terenie ich kraju. Minister innowacji i nauki Kanady zapowiedział, że sama aplikacja nie będzie na razie blokowana. Jednak wystosowano apel do obywateli o ostrożność przy korzystaniu z niej.

Kanada nie chce u siebie TikToka. Przeprowadzono przegląd kwestii bezpieczeństwa aplikacji, w którym udział wzięły kanadyjskie służby specjalne. Po zapoznaniu się ze sprawą postanowiono zabronićdziałalności biznesowej firmie TikTok Technology Canada Inc. na terenie kraju.

– Choć Kanada chętnie wita bezpośrednie inwestycje zagraniczne, rząd będzie działał zdecydowanie, gdy inwestycje zagrażają naszemu bezpieczeństwu – podkreślił François-Philippe Champagne minister innowacji i nauki Kanady.

Nakaz zagranicznym firmom opuszczenia kraju odbywa się na mocy ustawy o inwestycjach (Investment Canada Act). Jest to stosowane w przypadku, gdy dana firma stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Uznano, że tak właśnie jest w przypadku TikToka i nakazano zamknąć biura w Toronto i Vancouver. Firma ma zakaz prowadzenia działalności na terenie Kanady.

Rząd przekonuje, że podjęcie tej decyzji zwiększy bezpieczeństwo narodowe i ochronę informacji osobistych Kanadyjczyków.

Wcześniej wszelkiego rodzaju decyzje o ograniczeniu działalności aplikacji wprowadziły kraje takie jak USA, Wielka Brytania, Tajwan czy Dania.

TikTok obserwowany jest w Kanadzie od dawna

Obserwacja TikToka w Kanadzie prowadzona jest od 2022 r. Wtedy Justin Trudeau poinformował, że TikTokowi przygląda się kanadyjski wywiad. W lutym 2024 r. zablokowano dostęp do aplikacji na służbowych telefonach pracowników administracji publicznej.

W listopadzie roku 2023 przedstawiciele CSIS informowali parlamentarną komisję ds. dostępu do informacji, prywatności i etyki o możliwości wykorzystywania mediów społecznościowych przez terrorystów i wrogie rządy. Poprzez chociażby TikToka szerzono dezinformację. Celem działań były także dzieci.

W maju 2024 r. ówczesny dyrektor Kanadyjskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa (CSIS) David Vigneault wydał ostrzeżenie przed korzystaniem z TikToka.

Biur nie będzie, ale aplikacja zostaje

Chociaż firmę usunięto z Kanady, to minister Champagne stwierdził, że nie podjęto decyzji o zablokowaniu możliwości korzystania z samej aplikacji. Jednocześnie zaapelował do obywateli o świadome korzystanie z platformy. Głównie o ochronę własnej prywatności.

TikTok odnosi się do sytuacji w Kanadzie

W odniesieniu do decyzji decyzję o zakazie działalności biznesowej firmy na terenie Kanady TikTok opublikował oficjalne oświadczenie. Zapowiedział w nim, że zaskarży w sądzie decyzję kanadyjskiego sądu.

Zamknięcie kanadyjskich biur TikToka oznacza zlikwidowanie setek dobrze płatnych miejsc pracy i nie leży w niczyim interesie. Podjęliśmy decyzję o zaskarżeniu tej decyzji do sądu. TikTok bardzo poważnie traktuje kwestie prywatności danych. W Europie TikTok zainwestował 12 miliardów euro w Projekt Clover, dobrowolną, bezprecedensową inicjatywę, której celem jest ochrona danych 150-milionowej społeczności europejskich użytkowników platformy. Dodatkowy nadzór nad danymi sprawuje NCC Group wiodąca firma w zakresie cyberbezpieczeństwa – napisano w oświadczeniu TikToka.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze