TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szkolenie ISTQB®, czyli jak testować po mistrzowsku 

Nie da się dostarczyć wartościowego oprogramowania bez jego kompleksowego przetestowania. Jest ono nie tylko kluczowym, ale i złożonym procesem, wymagającym nie tylko uwagi, ale i wiedzy oraz odpowiednich kompetencji. W tym wpisie podpowiemy, jak nabyć umiejętności dedykowane specjalnie tej sferze.

pasek

Testowanie oprogramowania – dlaczego jest tak ważne?

Wyobraź sobie, że firma XYZ tworzy aplikację umożliwiającą użytkownikom wzajemne wypożyczanie sprzętu i akcesoriów dla dzieci. Wprowadza ją na rynek bez testów (Na pewno wszystko będzie działać!) albo też nie zostały one kompleksowo przeprowadzone. W efekcie zaraz po udostępnieniu aplikacji użytkownikom, do dostawcy zaczynają napływać zgłoszenia o fatalnych bugach uniemożliwiających korzystanie z oprogramowania.

Taki produkt jest z góry skazany na porażkę. Jego ewentualne utrzymanie wymaga zainwestowania kolejnych zasobów (czasu, energii, pieniędzy) w naprawę i optymalizację. Sytuacja odbija się też negatywnie na wizerunku firmy.

Lwia część tych i podobnych konsekwencji nie miałaby miejsca, gdyby aplikację przetestowano, np. z wykorzystaniem podejścia ISTQB®, czyli International Software Testing Qualifications Board. Oferuje ono zestaw usystematyzowanych kwalifikacji dla testerów oprogramowania. Każdy dostosowany jest do 3 różnych poziomów doświadczenia (Foundation, Advanced, Expert) czy specjalizacji, a najlepszą drogą do zapoznania się z terminologią, zasadami i arsenałem oferowanym przez to podejście jest szkolenie ISTQB.

Certyfikacja ISTQB® – dla kogo?

Szkolenie powinno zainteresować zarówno aspirujących, jak i doświadczonych testerów czy pracowników branży IT, którzy na co dzień tworzą czy ulepszają oprogramowanie. Grupą docelową są m.in.:

  • Nowicjusze, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z branżą IT.
  • Profesjonaliści: doświadczeni testerzy i specjaliści ds. jakości oprogramowania, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności.
  • Kadra zarządzająca: Project i Product Managerowie, kierownicy zespołów czy konsultanci IT pracujący na co dzień nad rozwojem i ulepszaniem oprogramowania.
  • Analitycy biznesowi i inżynierowie oprogramowania, którym zależy na lepszym zrozumieniu testowania, by mogli efektywniej współpracować z zespołami i tworzyć lepsze produkty.

Co zyskasz dzięki certyfikacji?

Udział w szkoleniu ISTQB® pozwoli Ci kompleksowo uporządkować proces testowy. Zyskasz wgląd w przebieg jego realizacji, a także nauczysz się oceniać jakość produktu na każdym etapie jego budowania czy weryfikacji. Wpłynie to pozytywnie na produktywność indywidualną oraz zespołową, zarządzanie projektem i komunikację. Pozwoli też skrócić czas realizacji i optymalizować koszty przedsięwzięcia, dostarczając lepszej jakości produkty. Ponadto międzynarodowa certyfikacja ISTQB® zwiększa wartość posiadacza na rynku pracy.

W jaki sposób odbyć szkolenie ISTQB®?

Najlepiej się na nie zapisać w Inprogress, czyli u jednego z liderów branży szkoleniowej w Polsce. Firma oferuje kompleksowe przygotowanie do egzaminu i uzyskania certyfikacji ISTQB® na wszystkich poziomach zaawansowania (CTFL, CTAL, CTAL-TM, CTFL-AT). Szkolenia są akredytowane przez SJSI, realizowane w języku polskim, online i o różnych porach, dlatego skorzystają z nich osoby związane z testowaniem oprogramowania na różnych etapach swojej kariery, bez względu na lokalizację.

Zapisy na szkolenie odbywają się online na stronie Inprogress. Kursy dostępne są ponadto w ramach subskrypcji Inprogress+Zapewnia ona możliwość udziału w szkoleniach (online, na żywo, w czasie rzeczywistym) poruszających zagadnienia związane z branżą IT, zarządzaniem organizacją czy udoskonalaniem produktów i procesów w organizacjach.

ISTQB® jest zastrzeżonym znakiem towarowym International Software Testing Qualifications Board.

Programmers writing codes in team
Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze