1 lipca wchodzi w życie ustawa o grach hazardowych, a Ministerstwo Finansów formalnie opublikowało właśnie pierwsze adresy domenowe.Zgodnie z nową ustawą polscy dostawcy dostępu do internetu będą mieli obowiązek je blokować. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek w ciągu 48 godzin od wpisania do rejestru blokować stronę. URL ma być przekazany do serwisu informacyjnego MF. W sytuacji, gdy adres zostanie wycofany z listy, dostęp do niego również ma nastąpić w ciągu 48 godzin. Maksymalna grzywna za niewypełnienie obowiązków wynosi aż 250 tys. zł.
[źródło: http://ictprofessional.pl/ustawa-hazardowa-pierwsze-domeny-do-blokowania]
Rynek cyfrowy kieruje się swoimi własnymi prawami: gdy Państwa planują uszczelnianie swoich granic, rynek cyfrowy niweluje kolejne bariery. Za przykład mogą służyć firmy zajmujące się centrami danych. Zgodnie z raportem firmy Interxion: European Service Providers Prefer Carrier-Neutral Data Centres niemal połowa badanych europejskich dostawców usług telekomunikacyjnych (47 proc.) preferuje współpracę z operatorami neutralnych centrów danych.
Dostawcy, którzy do niedawna ze sobą konkurowali, coraz chętniej znoszą granice i ze sobą współpracują. Google rozpoczeło projekt „Project ARA”. Jego przewodnią ideą jest oddanie klientom telefonu składającego się z modułów, który mogą modyfikować według własnych preferencji i swoich oczekiwań: krótko mówiąc będziemy mogli spersonalizować podzespoły urządzenia. Będzie to możliwe dzięki współpracy firm: Sony, Samsung, Toshiba, czy Panasonic, które dostrzegają potencjał w oferowaniu rozwiązań adresowanych do klientów o specyficznych wymaganiach.
[źródło: http://www.telko.in]
2017 rok upłynie pod znakiem zmian i przygotowania ustawy o dekoncentracji mediów (prawodawstwo ma być wzorowane na ustawach, obowiązujących w Niemczech i we Francji). Celem regulacji będzie ograniczenie udziałów zagranicznego kapitału w rynku medialnym.
Zdaniem prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezarego Kaźmierczaka, uchwalenie ustawy powinny poprzedzić możliwie szerokie konsultacje społeczne, a największym wyzwaniem może się okazać wyegzekwowanie nowego prawa w internecie. Podzielił się on także swoją wizją mediów w Polsce: “Rząd powinien zwalczać monopole, również monopole medialne. Moim zdaniem w Polsce jednak takiego monopolu medialnego nie ma, a media są w miarę pluralistyczne. W tej chwili część mediów jest prorządowa, część antyrządowa i tak powinno być”.
Według wiceministra kultury Jarosława Sellina, w połowie tego roku będzie gotowy projekt ustawy o dekoncentracji mediów: rzą jest zdania, że rynek medialny w Polsce jest zmonopolizowany i dominuje na nim zagraniczny kapitał. Prace nad projektem wspomnianej ustawy wzbudziły duże wątpliwości opozycji i części ekspertów. Oceniają oni, że przepisy wymierzone w zagraniczny kapitał mogą skłonić do reakcji Unię Europejską, jak miało to miejsce w przypadku podatku handlowego, który został uznany za niezgodny z europejskimi regulacjami i zawieszony przez Komisję Europejską.
[źródło: https://media2.pl]
Projekt „Atmosfera dla czystego powietrza” zakłada budowę czujników powietrza, które rozsiane będą po całej Polsce, a ich wyniki będą prezentowane na mapie udostępnianej na stronie www. Dotychczasowe inicjatywy nie poradziły sobie z szerokim zasięgiem. Projekt „Atmosfera dla czystego powietrza” ma tę przewagę, że ich sieć (oraz ich partnerów) rozsiana jest po całym kraju. Taki stan rzeczy doprowadzi do efektownego pokrycia. Czujniki pokazywać będą stężenie smogu oraz dane atmosferyczne.
[źródło: http://ictprofessional.pl/projekt-atmosfera-dla-czystego-powietrza]
Podczas trwającej Konferencji iNET, Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił założenia nowych realiów prawnych, które nakładają na operatorów kilka obostrzeń i mają na celu wprowadzenie korzystnych zmian dla abonentów, w tym jednolite zasady równego dostępu do otwartego Internetu oraz związane z tym prawa użytkowników końcowych i obowiązki dostawców usług dostępu do Internetu.
W Europie od 1 maja 2016, a w Polsce od 1 stycznia 2017 roku, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiające środki dotyczące dostępu do otwartego internetu w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników. Bardzo istotną zmianą jest konieczność podania przez dostawcę usług internetowych w umowach z klientem danych takich jak: prędkości Internetu (minimalnej, normalnej i maksymalnej) oraz reklamacji w przypadku problemów z prędkością Internetu. UKE, na podstawie zmiany w prawie, wymaga wypełnienia przez dostawców 12 stronicowego kwestionariusza. Podstawą prawną jest artykuł 2 ustęp 2 rozporządzenia. Termin odpowiedzi i przesłania wypełnionego kwestionariusza wynosi 30 dni. Art. 209 przewiduje nałożenie kar za uchybienie tego obowiązku.
[źródło: http://ictprofessional.pl/rozporzadzenie-otwarty-internet-czego-wymaga-sie-od-dostawcow]
Ponad 65 tysięcy – tyle prób cyberataków każdego dnia płynie z Rosji do naszego kraju. Podane informacje dotyczą okresu pomiędzy październikiem ubiegłego roku a marcem roku obecnego. Ta ogromna liczba związana jest między innymi ze słabym poziomem zabezpieczeń i monitoringu tamtejszej infrastruktury internetowej.
Drugie miejsce, jeśli chodzi o liczbę ataków na Polskę, zajmują Niemcy. Z tego kraju odnotowano średnio ponad 13 tysięcy ataków każdego dnia. Wysokie miejsce zajęła również Holandia, także jeśli chodzi o cele globalne. Tutaj podejrzenie pada na słabo zabezpieczone serwerownie (data center), które wykorzystuje się do ataków przeprowadzanych przez przestępców z innych krajów. W ubiegłym roku były to głównie ataki na USA. W Polsce najwięcej ataków odnotowano w Warszawie, Krakowie oraz w aglomeracji katowickiej.
[źródło: http://ictprofessional.pl/skad-plynie-najwiecej-cyberatakow-na-polske]
Polska, wraz 14 państwami UE, w liście do Komisarza Andrusa Ansipa przedstawiła swoje stanowisko ws. przeglądu Strategii Jednolitego rynku Cyfrowego. Inicjatywa wyszła z Danii, do której dołączyło wiele krajów zarówno z tzw. nowej, jak i starej Unii. Są to m.in. Belgia, Finlandia, Holandia, Wielka Brytania oraz Bułgaria, Czechy i Słowacja. Działania mają za zadanie podkreślenie roli Jednolitego Rynku Cyfrowego w powiększaniu potencjału gospodarczego UE oraz potrzebę dalszego stałego zaangażowania w dokończenie jego budowy.
Przedstawiono także na pożądane kierunki działań w ramach przeglądu Strategii, która oficjalnie zostanie rozpoczęta publikacją komunikatu przez KE 10 maja. Większa otwartość cyfrowego rynku spowoduje korzyści również dla europejskich startupów z sektora nowych technologii. W liście zwrócono uwagę, że takie rozwijające się przedsiębiorstwa powinny być w stanie traktować jednolity rynek cyfrowy jako ich „rynek wewnętrzny” ze spójnymi warunkami funkcjonowania.
[źródło: https://mc.gov.pl]
Minister Anna Streżyńska poinformowała na Facebooku, że ma nowego doradcę. Został nim szesnastoletni Tymon P. Radzik.
Będzie on pełnił funkcję wolontariusza-doradcy Ministra Cyfryzacji w sprawach praw osób nieletnich w e-administracji. Za swoje zasługi kilka miesięcy temu został nominowany do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dzieci – odpowiednik dziecięcego Nobla. Jego współpraca z ministerstwem ma być darmowa, czyli odbywać się na zasadzie wolontariatu. Sam zainteresowany zdradza, że w przyszłości chciałby zostać prawnikiem lub informatykiem.
[źródło: http://ictprofessional.pl/nowy-doradca-minister-strezynskiej]