TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Poznań światowym centrum cyberbezpieczeństwa

Poznań stanie się międzynarodowym centrum cyberbezpieczeństwa już w połowie kwietnia. Wszystko za sprawą dwóch wydarzeń organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Targach Poznańskich.

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało 15 lutego list intencyjny z Grupą MTP Międzynarodowe Targi Poznańskie. Zgodnie z nim w dniach 15-16 kwietnia 2024 r. odbędą się tam Targi obszaru cyberbezpieczeństwa oraz Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON.

Zgodnie z planami organizatorów, na wydarzeniu biznes, wojsko i służby będą mogły rozmawiać o cyberbezpieczeństwie, zdobywać wiedzę i wymieniać informacje. Za część wystawową będzie odpowiedzialny zespół projektowy grupy MTP. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotuje warstwę merytoryczną.

– Ze względu na olbrzymi potencjał liczymy, że ta wspólna inicjatywa dorówna lub przewyższy jakością te, które są obecnie organizowane w Londynie czy Paryżu, i Polska będzie takim miejscem, gdzie będzie się dyskutować o przyszłości cyberbezpieczeństwa – podkreśla Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP.

Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa czyli co i dla kogo?

Podczas kongresu będą uruchomione widowiskowe strefy specjalne. Będzie to chociażby CyberHackLab, czyli rozgrywki zespołowe, których cel to ochrona. Natomiast Cyber Twierdza to gra symulacyjną polegającą na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie.

Specjalną strefę będą miały Stayt-upy. Zaprezentowane zostaną tam najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej.

Wydarzenie skierowane jest do profesjonalistów z obszaru IT, prezesów firm zaawansowanych technologii oraz cyber. Celem targów i kongresu jest nawiązywanie relacji z firmami i podmiotami obszaru nowych technologii i cyber oraz pozyskanie wyspecjalizowanych kandydatów do służby wojskowej w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.

Wyzwania cyberbezpieczeństwa

Analizy przeprowadzone kilka lat temu przez firmę F-Secure pokazują poważne zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Średnia dzienna liczba prób ataków hakerów zaledwie z pięciu najbardziej aktywnych krajów przekracza 100 tysięcy. Najtrudniejsza sytuacja jest w sektorze finansowym, organizacjach rządowych i wojskowych, a także obiektach infrastruktury. To w nie najczęściej uderzają hakerzy.

Polska odnotowała wzrost ataków hakerskich po inwazji Rosji na Ukrainę. Staliśmy się jednym z najczęściej atakowanych państwa. Ponad 80 proc. ataków DDoS sponsoruje Rosja.

W każdym miesiącu wykradanych jest 10 terabajtów wrażliwych danych. Pośród podmiotów najbardziej narażonych są:
– elektrownie,
– szpitale,
– komunikacja publiczna,

Źródło: geekweek.interia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze