Project IDX od Google’a jest środowiskiem programistyczne rekomendowanym do tworzenia aplikacji dla platform Web, Android, a także iOS. Produkt jest tym ciekawszy, że jego finalny kształt powstał przy współpracy z firma Microsoft.
Microsoft i Google nie są znane ze współpracy, bo to raczej firmy ze sobą konkurujące. Jednak w świecie technologii czasem nawet konkurenci muszą współpracować, czego wymaga chociażby zgodność różnych systemów komputerowych.
Przykładem takiej współpracy jest Chromium, To open-source’owe środowisko dla witryn internetowych i aplikacji webowych. Stało się ono standardem, na rozwoju którego zależy wszystkim firmom.
Nie tylko Chromium łączy konkurentów
Chromium jest bazą przeglądarki Chrome, ale także Microsoft Edge. Obie firmy rozwijają ją wspólnie. Technologia pozostaje otwarta i dostępna, a unifikacja i standaryzacja ułatwiają działania programistów. Współtwórcami Chromium są także Opera, Brave i Vivaldi, a w nieznacznym uproszczeniu technologia jest wykorzystywana przez Apple.
Dotychczas Google oferowało różne IDE -Integrated Development Enviroment. To środowiska programistyczne takie jak Android Studio czy Google Cloud IDE. Teraz pokazało nowe – Project IDX. Pozwala ono tworzyć aplikacje desktopowe i mobilne na systemy Android i iOS oraz dla Weba. Aplikacja webowa uruchamiana w przeglądarce zgodna jest z niemal każdym sprzętem deweloperskim.
Ale powstanie Project IDX Google zawdzięcza Microsoftowi. Jego Code OSS wykorzystywane jest szeroko w branży, jest otwarte, multiplatformowe i modułowe. Project IDX jest natomiast na niego nakładką.
Tak jak w przypadku Chromium od Google’a, tak w przypadku Code OSS od Microsoftu programiści mogą tworzyć na jej podstawie własne rzeczy. Może być to nawet cały fork, czyli rozgałęzienie w rozwoju bazy kodowej. Tak właśnie na bazie Chromium powstał fork technologii Apple’a. Wygląda na to, że konkurencji branży IT wspólnie tworzą narzędzie do odbioru i przetwarzania aplikacji, a także ich kreacji.
Współpraca dla lepszego rozwoju
Wspólne prace nad rozwojem dużych open-source’owych projektów to korzyści dla wszystkich. Jeśli firma chce ulepszać swój produkt, musi także ulepszać produkt partnerów. Tak jak Microsoft, który wprowadzając zmiany do Chromium w celu ulepszenia opartej na nim przeglądarki Edge. Skorzystały na tym Chrome, Opera i inne przeglądarki z Chromium korzystające.
Teraz pracę nad produktem wychodzącym od Micsrosoftu będzie prowadzić Google. Niektóre dotyczyć będą jedynie Project IDX, ale inne powrócą do Code OSS i trafią do Visual Studio Code. Taka współpraca do korzyści dla firm, ale w efekcie także dla nas wszystkich – użytkowników tych technologii.
Źródło: spidersweb.pl