Od 1 września czeka przedsiębiorców kolejna zmiana w systemie e-Faktur. Wchodzi wtedy duga struktura e-Faktury. Będzie obowiązywać do momentu, w którym nastąpi docelowe wdrożenie nowego systemu.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkową metodą wystawiania faktur między przedsiębiorcami. Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy które następuje jej wdrożenie. Podzielone jest ono na etapy.
Teraz system jest dobrowolny i mogą z niego korzystać te firmy, którą chcą się przygotować do obowiązkowego KSeF. Od 1 lipca 2024 r. obowiązek obejmie duże firmy. Małe i średnie firmy będą musiały stosować KSeF obowiązkowo od 1 stycznia 2025 r.
1 września druga struktura e-Faktury
1 września 2023 r. zacznie obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania. Zasadniczo duża część przedsiębiorców czekała z integracją z KSeF do momentu udostępnienia zapowiadanej drugiej wersji struktury – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Ministertwo przedstawiło także dane, z których wynika, że od 1 stycznia 2022 r. do 8 sierpnia 2023 r. na środowisku produkcyjnym KSeF wystawiono blisko 67 tys. e-Faktur. W systemie cyklicznie faktury wystawia już 957 przedsiębiorstw.
Funkcjonalności wdrożone w systemie fakultatywnym będą wykorzystywane również gdy system stanie się obowiązkowy. Zatem już teraz istnieje możliwość dostosowania się do większości wymaganych funkcjonalności – odpowiedziało PAP Ministerstwo Finansów.
Udostępnienie zaktualizowanej struktury, to – zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów- zainteresowania integracją z KSeF.
W czwartym kwartale 2023 r. planujemy udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcjonalności, a w szczególności do trybu awaryjnego. Planujemy również udostępnienie aplikacji mobilnej KSeF umożliwiającej wystawianie oraz dostęp do e-faktur – podaje Ministerstwo Finansów.
Źródło: PAP