TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KSeF 2023/2024 i e-Faktury – harmonogram wdrożenia

Wprowadzanie Krajowego Systemu e-Faktur odbywa się etapami. Od początku roku funkcjonuje już pierwszy etap, który jest jednak całkowicie dobrowolny. We wrześniu pojawi się nowa wersja struktury logicznej e-Faktury FA(2). Potem zgodnie z harmonogramem będą kolejne etapy aż do lipca 2024 r., gdy system będzie w pełni obowiązkowy.

Robocza wersja struktury logicznej e-Faktury FA(2) została już opublikowana. Obowiązywać będzie ona od 1 września 2023 r. To kolejny etap przygotowania podatników do obowiązkowego wystawiania e-faktur przy użyciu KSeF, które wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Dobrowolny KSeF już funkcjonuje

Dobrowolny KSeF oraz pierwsza wersja e-Faktury są z nami obecne od 1 stycznia 2022 r. Umożliwia on wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Przyjmuja one format xml, który zgodny jest ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1).

T ę pierwszą wersję e-Faktury opublikowano już pod koniec listopada 2021 r. Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. Przedsiębiorcy mieli czas do zapoznania się z nim i podjęcia decyzji dotyczącej wdrożenia systemu już w pierwszym możliwym okresie, by go przetestować.

Druga wersja e-Faktury już jest dostępna

Od 1 września 2023 roku obowiązywać będzie druga wersja e-Faktury ustrukturyzowanej. Została ona opublikowana 23 maja  2023 r. przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Pozwoli to przedsiębiorcom na dostosowanie systemów informatycznych do projektowanych zmian.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Pozwoli to na przygotowanie się podatkników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku. Umożliwi to pojawienie się struktury logicznej FA(2) jeszcze w czasie dobrowolnego KSeF.

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Finansów opracowanie zaktualizowanej struktury logicznej FA(2) odbyło się w oparciu o:
– opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych,
– postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów,
– postulatami sektora IT.

Roboczą wersją struktury logicznej e-Faktury FA(2) wraz z pozostałymi dokumentami z nią związanymi można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowy System e-Faktur.

W lipcu 2023 r. ma zostać udostępnione środowisko testowe dostosowane do nowe struktury logicznej e-Faktury oraz dokumentacja. 1 września 2023 r. nastąpi udostępnienie środowiska produkcyjnego.

Od 1 lipca 2024 wejdzie obowiązkowy KSeF

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw jest już w Sejmie RP. Ma on wprowadzić obowiązkowy system e- Faktur z wykorzystaniem KSeF  od 1 lipca 2024 r.

Jednocześnie do końca 2024 roku podatnicy nierozliczający się z VAT będą mogli wystawiać faktury inne niż ustrukturyzowane. Możliwe też będzie wystawianie faktur z kas rejestrujących oraz faktur uproszczonych poza KSeF. Dotyczyć to będzie również  paragonów z NIP do kwoty 450 zł.

Do końca 2024 r. wyłączona będzie odpowiedzialność karnoskarbowa za błędy w realizacji obowiązków w zakresie KSeF.

Źródło: ksiegowosc.infor.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...