Federalna Komisja Handlu ukarała Microsoft grzywną w wysokości 20 milionów dolarów za nielegalne zbieranie danych dzieci. Sprawa dotyczyła nieletnich użytkowników kont w sieci konsoli Xboxa. Wcześniej Komisja za nielegalne przechowywanie danych dzieci ukarała też Amazona.
Federalna Komisja Handlu (FTC) uznała, że Microsoft naruszył ustawę o ochronie prywatności dzieci w internecie. Firma nie uzyskała w odpowiedni sposób lub w ogóle o to się nie starając zgody rodziców. W wielu wypadkach Microsoft nie informował rodziców dzieci o zasadach zbierania danych. Ponadto przechowywano dane osobowe dzieci poniżej 13. roku życia dłużej niż to było konieczne.
Microsoft zbierał i przechowywał dane dzieci bez zgody rodziców
Zgodnie z prawem serwisy i strony internetowe skierowane do dzieci mają obowiązek uzyskania zgody rodzica, a także poinformowania rodziców o gromadzeniu danych osobowych jego dziecka. Żeby korzystać z części usług użytkownicy konsoli Xbox muszą utworzyć konto w sieci Xbox. W tym celu przekazują dane takie jak imię i nazwisko, adres e-mail i data urodzenia.
Firma Microsoft prosiła o wyrażenie zgody rodzica dopiero przy informacjach typu numer telefonu dziecka.
FTC w oświadczeniu stwierdziła, że od 2015 do 2020 Microsoft przechowywał dane z założonego konta. W niektórych wypadach dane przechowywane były przez lata, chociaż rodzice ostatecznie nie zatwierdzili całego procesu. Brak było także informacji o wszystkich gromadzonych danych. Dotyczyło to chociażby zapisywania zdjęcia profilowego użytkownikom. Ponadto informacje firma udostępniała stronom trzecim.
Zawarta ugoda zobowiązuje Microsoft nie tylko do zapłacenia kary w wysokości 20 mln dolarów. Firma musi także wprowadzić nowe zabezpieczenia i usuwać dane osobowe po dwóch tygodniach w przypadku braku zgody rodziców.
Nakaz przed wejściem w życie musi zatwierdzić sędzia federalny.
Amazon również ukarany
Federalna Komisja Handlu odkryła również, że Amozon przez lata przechowywał wrażliwe dane użytkowników. Wśród nich były nagrania głosów dzieci. Firma zgodziła się zapłacić karę w wysokości 25 mln dolarów.
Źródło: wirtuanemedia.pl