TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co szykuje Exatel?

Exatel zapowiada wprowadzenie rewolucyjnych rozwiązań. Firma chce samodzielnie wytwarzać technologię telekomunikacyjną i oferować usługi mobilne na terenie kraju. Czy to jednak rewolucja na rynku?

Firma Exatel zapowiada nową technologię telekomunikacyjną. Prezes Nikodem Bończa-Tomaszewski mówi o przełomie, a nawet o rewolucji. Ponadto jego zdaniem Exatel ma być najlepszym kandydatem do bycia OSSB czyli Narodowym Strategicznym Operatorem.

Szymon Ruman, wiceprezes zarządu firmy wypowiada się o związku wprowadzanych przez Exatel nowości z ustawą o KSC (krajowym systemie cyberbezpieczeństwa). Zgodnie z planami mają w niej być zapisy dotyczące sieci mobilnej dla służb i części strategicznej infrastruktury krytycznej.

– Liczymy, że jeszcze w tej kadencji ustawa zostanie uchwalona – mówi Szymon Ruman – Do tego celu [red. stworzenie sieci mobilnej da służb] celu mamy otrzymać 10 MHz w paśmie 700 i finansowanie na 10 lat budowy i rozwijanie tej sieci – dodaje.

Jego zdaniem wejście w życie ustawy będzie momentem, w którym Exatel będzie gotowy do realizacji jej zapisów.

Sieć telekomunikacyjna dla bezpieczeństwa

–  Będziemy mieli pełną ogólnopolską sieć mobilną, czyli własne usługi mobilne na terenie praktycznie całego kraju – stwierdza wiceprezes zarządu Exatela.

Firma posiadać ma też sieć dostępową szerszą, niż ma to miejsce obecnie. Uzupełni ona posiadane teraz 22 tysiące kilometrów światłowodów. Do tego dochodzi zapowiadanych dziewięć ośrodków Data Center. Exatel ma to osiągnąć dzięki nowemu partnerowi.

– Kolejny partner nie tylko udostępni dużą infrastrukturę na potrzeby naszej sieci mobilnej, ale również dysponuje referencjami z takich projektów, jak: projekty dla służb, łączności dla energetyki atomowej na terenie Unii Europejskiej – stwierdził Szymon Ruman odnosząc się do kompetencji Exetela w kwestiach PPDR – sieci dla celów bezpieczeństwa strategicznego.

Firma wspiera swoje twierdzenie o gwarancjach bezpieczeństwa informacjami o zapewnianiu satelitarnej łączności głosowej dla armii i dla VIP-ów.

–  Jeśli premier czy prezydent gdzieś lecą i chcą rozmawiać przez satelitarny telefon, to w samolocie są nasze karty SIM i jest to nasza łączność – przekonuje Szymon Ruman.

Nowe rozwiązanie remedium na stagnacje w branży

Branża telekomunikacyjna nie jest obecnie wolna o problemów. Zdaniem Nikodema Bończy-Tomaszewskiego doskwiera jej stagnacja.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że świat się cyfryzuje i cyfrowa gospodarka jest najszybciej rozwijającą się branżą w historii świata, to możemy stwierdzić, że około 2010 roku branża telekomunikacji przestała być beneficjentem tego wzrostu (jeśli porównamy ją do IT) – stwierdził prezes zarządu Exatela.

Innym zagrożeniem dla tradycyjnych telekomów zauważonym przez Bończę- Tomaszewskiego jest wchodzenie dużych firm IT w świat telekomunikacji. Dotyczy to głównie międzykontynentalnych światłowodów. To tam działają najwięksi gracze z Doliny Krzemowej stanowiąc sporą konkurencję dla pozostałych.

– Firmy te finansują to z zysków,  które osiągają w innych obszarach. Oznacza to, że te światłowody nie są budowane w oparciu o tradycyjne uzasadnienie biznesowe, które powstałoby dzięki spółkom telekomunikacyjnym. Dojdzie do przejmowania światłowodów przez Big Techy, zarówno pod wodą, jak i na lądzie – prognozuje prezes Exetela.

Elementem walki ze stagnacją jak i konkurencją w branży telekomunikacyjnej mogą być najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie. Exetel proponuje chociażby system TAMA. Ma on za zadanie ochronę przed atakami DDoS.

– Prace nad tym systemem trwały 18 miesięcy. Udało się zrezygnować z dostawców zewnętrznych, przełączając klientów zainteresowanych systemem na nasze rozwiązania  – opisuje sytuację Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatel. – Zauważaliśmy, że ataki przesuwają się z ataku wolumetrycznego do ataków aplikacyjnych. Cyberprzestępcy przestają zapychać łącza wielką ilością danych, a skupiają się na poszczególnych aplikacjach, dzięki czemu ten atak można wykonać bardziej finezyjnie i jest on trudniejszy do zmitygowania – dodaje.

Exatel przygotowuje również nowy porządek w sieci. Obejmuje on urządzenia oraz cały system tech.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze