TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Stacje BTS T-mobile

Pojawienie się telefonii komórkowej oraz jej upowszechnienie było i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnym świecie. Za pomocą tej niesamowitej technologii przewody telefoniczne i aparaty stacjonarne przestały nas ograniczać – od tej pory jesteśmy dostępni niemal w każdej chwili i każdego dnia – w końcu telefon komórkowy powstał po to, aby nosić go przy sobie w zasadzie wszędzie i ułatwić kontakt między ludźmi.

Wraz z rozwojem technologii i podnoszeniem standardów sieci telekomunikacyjnych, operatorzy działający w naszym kraju poszerzają zakres oferowanych usług. Aby jednak usługodawca mógł zapewnić nam odpowiedni zasięg sieci oraz wysoką jakość połączenia potrzeba profesjonalnego sprzętu, który znany jest jako stacje bazowe. Każda sieć, w tym także T-Mobile, którego dotyczy ten artykuł, ma swoje stacje bazowe w różnych miejscach w całym kraju. Czym one są i do czego dokładnie służą? Gdzie się znajdują i ile jest ich na terenie Polski? Na te pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Stacje BTS – Do czego służą?

Wiele osób spotkało się w swoim życiu z terminem stacja bazowa lub stacja BTS, jednak nie wszyscy wiedzą, co to w zasadzie jest. Otóż masztem BTS nazywamy specjalne urządzenie, które zostało wyposażone w antenę fal elektromagnetycznych, której zadaniem jest zapewnienie łączności między tzw. terminalem ruchomym, czyli po prostu telefonem komórkowym, pagerem czy tabletem a cyfrową siecią komunikacyjną. Jest to system łączności bezprzewodowej, dzięki której funkcjonują użytkowane dziś przez miliony osób sieci komórkowe. Dane wysyłane przez stację bazową i odbierane przez nią doprowadzane są do urządzenia zazwyczaj za pomocą sprawdzonych technologii wykorzystujących przewody światłowodowe lub radiolinie, dzięki czemu połączenia są stabilne i szybkie.

Stacje BTS – T-Mobile – gdzie się znajdują?

T-Mobile to sieć komórkowa znana na całym świecie. W Polsce obecna jest od 2011 roku, kiedy to sieć Era dokonała rebrandingu właśnie na T-Mobile i stała się częścią światowej marki należącej do Deutsche Telekom. Sama Era natomiast działała w Polsce od 1996 roku, i od samego początku istnienia tworzyła własną infrastrukturę sieciową – czyli właśnie m.in. maszty BTS, które umożliwiały pokrycie zasięgiem w zasadzie całej powierzchni kraju. T-Mobile po przejęciu Ery otrzymało również całą dotychczasową infrastrukturę, a w przeciągu następnych lat jeszcze ją rozwijało i modernizowało. Obecnie stacje bazowe T-Mobile znajdują się niemal w każdym zakątku Polski – zarówno w dużych, jak i średnich oraz małych miastach, a nawet na wsiach różnych rozmiarów. Sieć ta dociera w zasadzie wszędzie, co sprawia, że jest bardzo konkurencyjna.

Maszty BTS T-Mobile – ile znajduje się ich łącznie w kraju?

Według danych z 2022 roku, na terenie całej Polski funkcjonuje około 12 tysięcy stacji bazowych sieci T-Mobile. Podobną liczbą może poszczycić się wyłącznie Orange. Nieco mniej stacji mają dwie pozostałe marki na rynku – Plus i Play – w obu przypadkach mowa o liczbie około 10 tysięcy BTS.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze