TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

UKE podjął decyzję w sprawie MUX-8

KRRiT mogłaby przeprowadzić konkurs na wolne miejsca w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, ale UKE nie wydaje decyzji, która by na to pozwoliła. Wniosek o decyzję rezerwacyjną Emitel złożył w listopadzie 2022. Chciał przejąć miejsce po kanałach Telewizji Polskiej. I chociaż TVP swoje kanały zdjęło z ósmego multipleksu w styczniu, to decyzji UKE wciąż brak.

Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję w sprawie MUX-8. Jest ona zgodna z wnioskiem, który złożył Emitel. Teraz KRRiT będzie mogła przeprowadzić konkurs, w którym wyłoni nowe składniki MUX-u.

–  Czekamy na ogłoszenie konkursu przez KRRIT. Zakładamy że powinno się ono pojawić lada dzień. Otrzymujemy liczne zapytania ze strony nadawców zainteresowanych miejscami na multipleksie, spodziewamy się więc ciekawych propozycji programowych – powiedziała Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Długo UKE i KRRiT miały odmienne zdanie w sprawie MUX-8

Operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w listopadzie 2022 r. wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej odnośnie ósmego. MUX-8 opuszczała Telewizja Polska, która w połowie stycznia przeniosła z niego na MUX-6 kanały TVP Kultura i TVP Kobieta. Emitel chciałby jak najszybszego rozstrzygnięcia sprawy. Miejsce na MUX-8 interesuje Red Carpet TV, TV Republika, Grupa MWE czy TV MN. 

UKE zwlekał z decyzją w sprawie MUX-8

UKE nie spieszył się z wydaniem decyzji. Na początku lutego przedłużył czas na nią do końca miesiąc. Następnie ponownie wydał decyzję przedłużającą, a czas mijał.

Inaczej do sprawy podchodziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ta już w lutym ogłosiła nieformalne konsultacje w sprawie MUX-8. Pojawiło się 14 propozycji kanałów telewizyjnych.

–  Chodzi o treść ogłoszenia w konkursie na zagospodarowanie multipleksu ósmego trzema kanałami wyspecjalizowanymi. My oczekujemy propozycji od rynku. Nie jest określony charakter programów wyspecjalizowanych. Muszą być po prostu wyspecjalizowane, a nie uniwersalne. Sami nadawcy mogą decydować o jakiej tematyce treści chcą nadawać – wyjaśnił  zasiadający w KRRiT Tadeusz Kowalski.

Twierdził, że konkurs mógłby się odbyć w każdej chwili, jednak potrzeba do tego decyzji rezerwacyjnej UKE.

–  Ogłoszenie zostanie ostatecznie opublikowane dopiero po uzgodnieniu z prezesem UKE –  potwierdziła  Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

P.o. rzecznika prasowego UKE Witold Tomaszewski nie udzielał jednoznacznej odpowiedzi w temacie planowanej daty podjęcia decyzji i odwoływał sięjedynie do oficjalnych kanałów mówiąc:
– Jak decyzja zostanie wydana, to zostanie opublikowana na BI.

UKE i KRRiT nie zawsze zgodne

Sytuacja dotycząca MUX-8 i zwlekaniem z decyzją UKE oraz odmienne podejście do sprawy KRRiT nie były niczym nowym. W listopadzie 2021 r. pojawiła się propozycja przeniesienia MUX-8 do pasm przewidzianych dla MUX-5. Złożył ją ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski prezesowi UKE Jackowi Oko.

Takie przeniesienie umożliwiłoby zwolnione częstotliwości w paśmie VHF, które mogłyby być wykorzystane przez multipleksy cyfrowego radia DAB+. Wtedy również nie doszło do porozumienia między przedstawicielami regulatorów. Wielomiesięczna korespondencja między nimi nie zakończyłą się wspólną decyzją.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze