TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

APN w telefonie – co to jest i do czego służy?

Rewolucja techniczna sprawiła, że do poprawnego funkcjonowania na co dzień należy wyposażyć się przede wszystkim w telefon, dzięki któremu będzie można komunikować się na odległość z innymi. Choć takie zastosowanie jest bardzo wygodne i zdecydowanie ułatwia życie, to jednak niektóre kwestie związane z poprawną obsługą tego typu sprzętu wciąż mogą jeszcze budzić sporo wątpliwości. Chodzi tutaj również o APN oraz wiele innych aspektów związanych z korzystaniem z sieci.

Co to jest APN?

APN to skrót od Access Point Name, czyli konfiguracji sieciowej w telefonie komórkowej. Umożliwia połączenie z internetem nie poprzez Wi-Fi, ale przez sieć operatora. Oznacza to, że praktycznie w każdym miejscu, gdzie tylko dostępny jest zasięg, można skorzystać z internetu (oczywiście pod warunkiem, że został wykupiony odpowiedni pakiet).

Trudno wyobrazić sobie możliwość codziennego funkcjonowania bez tej konfiguracji, jako że praktycznie w każdym miejscu może zajść potrzeba skorzystania z internetu. Nie warto jej sobie ograniczać, tym bardziej że obecne na rynku modele telefonów komórkowych zostały odpowiednio przygotowane do takiego zastosowania.

Wiedząc, co to jest APN w telefonie, można nauczyć się umiejętnie z niego korzystać, tak aby zapewnić optymalny komfort użytkowania.

Do czego służy APN w telefonach?

Aby dowiedzieć się, do czego służy APN w telefonie, trzeba najpierw prześledzić, z czego się on składa. W jego zakresie wyróżnia się kilka elementów, takich jak nazwa punktu dostępu, adres IP bramy, protokół uwierzytelniania, a także pozostałych ustawień sieciowych. Jedynie, gdy odpowiednie dane APN zostaną wprowadzone, telefon może nawiązać połączenie z internetem. Jest to zdecydowanie jedyny wariant bezpiecznego połączenia z operatorem sieci komórkowej, który dostarcza usługi internetowe

Gdy połączenie zostanie nawiązane, użytkownik może rozpocząć korzystanie z wybranych usług, takich jak przeglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki i jej pobieranie, instalowanie oraz aktualizacja aplikacji, prowadzenie rozgrywek w sieci, odbieranie oraz wysyłanie e-maili, a także wiele innych. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone i w dużej mierze zależą od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Możliwe ustawienia APN

W zakresie ważnych informacji dotyczących konfiguracji APN należy podkreślić, że może się ona różnić w zależności od wybranego operatora sieci komórkowej, ale nie tylko. Istotny jest również typ połączenia. Na przykład dla połączenia LTE mogą być wymagane zupełnie inne ustawienia niż dla 3G czy 4G.

Dlatego też w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidzianych problemów z konfiguracją oraz połączeniem telefonu z internetem warto skontaktować się ze swoim operatorem sieci komórkowej, aby uzyskać wytyczne dotyczące odpowiedniego ustawienia APN.

APN – jak skonfigurować?

Wiedząc, do czego służy APN w telefonie i, dlaczego jest ważny, można przejść do jego konfiguracji. Podstawowych ustawień może dokonać sam użytkownik, ponieważ nie stanowi to szczególnie skomplikowanego zadania.

Na systemie Android przechodzimy do ustawień telefonu i wybieramy „Sieci mobilne” lub „Połączenia mobilne”.  W zakładce dotyczącej punktów dostępu (czyli APN) klikamy opcję dodania nowego punktu. Na tym etapie należy wprowadzić nazwę APN, adres IP bramy, port proxy, protokół uwierzytelniania, a także pozostałe informacje, o które poprosi system. Wszystkie te informacje powinny zostać udostępnione przez operatora sieci komórkowej. Wprowadzone dane należy zapisać, a następnie uruchomić telefon ponownie.

Natomiast na telefonach z systemem operacyjnym iOS należy przejść do zakładki „Sieci komórkowe” lub pokrewnych. Kolejne kroki następują tak samo, jak w przypadku Androida. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, o które użytkownik zostanie poproszony, a następnie ponownym uruchomieniu urządzenia, telefon będzie mógł połączyć się z internetem poprzez sieć operatora komórkowego.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze