TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

RETN rozbudował swoją sieć światłowodową w Warszawie

Międzynarodowy dostawca usług sieciowych opartych na infrastrukturze światłowodowej – firma RETN – w ramach strategii rozwoju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, rozbudował swój warszawski pierścień światłowodowy. W ramach inwestycji zostały dodane dwa nowe punkty dostępowe w stolicy Polski. 

Pierwszy pierścień światłowodowy RETN w Warszawie został ukończony i uruchomiony w listopadzie 2021 roku. W ramach następnego etapu rozwoju inwestycji, przebiegającej kolejno przez punkty: “LIM – EdgeConneX WAW1 – Atman WAW2 – Netia DC (ul. Piękna) – LIM” firma wdrożyła drugi pierścień światłowodowy wraz z końcem 2022 roku. Projekt polegał na dodaniu dwóch kolejnych tras światłowodowych do warszawskiego centrum danych Equinix WA2, a także pierwszej trasy do EdgeConneX WA2. 

Wyższa jakość usług sieciowych

Nowo utworzony pierścień światłowodowy zapewnia większe bezpieczeństwo oraz odporność sieci na zdarzenia losowe, które mogą mieć negatywny wpływ na ciągłość usług telekomunikacyjnych. Można do nich zaliczyć, np. przecięcia światłowodów lub przerwy w dostawie prądu. Zrealizowany projekt poprawił redundancję w sieci metropolitalnej RETN, pozwalając klientom na korzystanie z par włókien o różnym przebiegu, pomiędzy dwoma dowolnymi centrami danych. 

Oprócz usług podstawowych RETN będzie oferował także ciemne włókna. Są to pary włókien światłowodowych przekazane na wyłączność, co pozwala uzyskać niemal nieograniczoną przepustowość przesyłania danych i maksymalne bezpieczeństwo. Tego typu rozwiązania są najczęściej preferowane przez firmy i organizacje, które w swojej działalności wykorzystują i przesyłają poufne informacje. 

Z nowej infrastruktury RETN mogą skorzystać również lokalne biura i firmy, dzięki możliwości szybkiego i niedrogiego dobudowania krótkich połączeń między ich lokalizacją, a siecią RETN. Dzięki temu zyskują większą ochronę sieci, bezpośredni dostęp do głównych centrów danych i oferty operatorów. Usługi sieciowe dostarczane są bez zbędnych opóźnień, a także z wyeliminowaniem tzw. Single Points of Failure (pojedynczych punktów awarii), które mogą prowadzić do zakłócenia pracy sieci.  

– Nowo wdrożone trasy oznaczają, że możemy zapewnić pełną różnorodność usług w stolicy, w tym niezależną łączność z centrami danych. Dodatkowo nasi klienci mogą uzyskać dostęp do ciągle rozwijającej się sieci długodystansowej RETN poprzez naszą własną miejską sieć światłowodową w Warszawie. Oznacza to szybki czas dostarczenia usługi i redundantne trasy sieciowe. Ponadto, gdy usługi są dostarczane za pośrednictwem ciemnych włókien, po drodze nie wystąpi ryzyko dodatkowych zagrożeń, będących potencjalnym źródłem awarii – wyjaśnia Amy Bajer, dyrektor zarządzająca w RETN Poland & CEE. 

RETN planuje dalszą dywersyfikację dostępu do swoich autonomicznych platform DWDM oraz IP/MPLS poprzez dodanie kolejnych PoP w Warszawie w 2023 roku, a także prace nad dodatkowymi redundantnymi trasami w Polsce Wschodniej. 

RETN Polska obsługuje polskich i międzynarodowych klientów od 2013 roku. Dostarcza usługi sieciowe i technologiczne dla klientów biznesowych. 

Źródło: informacja prasowa

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze