TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sukces CBZC w likwidacji technicznej infrastruktury wykorzystywanej przez przestępców

Sukces współpracy Policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W międzynarodowej akcji współpracując z organami ścigania w Niemczech i Niderlandach udało im się zlikwidować infrastrukturę służącą do działalności przestępczej. Cyberprzestępcy posługiwali się nią do wyłączania szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu. Akcję wpierały także Eurojust i Europol.

Funkcjonariusze CBZC przygotowali się przez kilka tygodni do międzynarodowej operacji. Miała na celu likwidację i zajęcie infrastruktury przestępczej znajdującej się na terenie Polski. Wykorzystywano ją do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych. Struktura była zorganizowana w skomplikowany technicznie sposób. Dlatego tak ważne było odpowiednie przygotowanie strony polskiej i duża jej wiedza.

Akcję przeprowadzono w lutym tego roku. Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z funkcjonariuszami niemieckiej policji dokonali sześciu przeszukań na terenie kraju. Wsparcia udzielał im Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Jednocześnie przeszukania prowadzone były także w Holandii, Belgii i Niemczech. W tych ostatnich brał udział przedstawiciel CBZC odpowiedzialny za koordynację działań.

Funkcjonariusze CBZC w wyniku przeprowadzonych przeszukań w ramach akcji zabezpieczyli sześć serwerów o pojemności 30 TB, 32 szt. pamięci masowej o poj. 30 TB oraz inny sprzęt wykorzystywany do prowadzenia przestępczej działalności. W tym czasie w Holandii w trakcie 79 przeszukań zatrzymano 42 osoby. Ujawniono także laboratoria narkotykowe oraz palarnię kokainy, zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i ponad 4 mln Euro w gotówce. Przestępcy wykorzystywali infrastrukturę cybernetyczną do kontaktów m.in. przy pomocy aplikacji, która służyła do uzgodnień działań w zakresie handlu narkotykami i bronią palną w znacznych ilościach.

Sprawna współpraca z Prokuraturą Regionalną w Lublinie nadzorująca śledztwo  Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej pozwoliła na przeprowadzenie międzynarodowych czynności procesowych. Po całej operacji serwis służący przestępcom jest już niedostępny,

Źródło: cbzc.policja.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...