PGE prowadzi kolejny przetarg w ramach Programu LTE450. Chodzi o najem miejsca na wieżach i masztach telekomunikacyjnych. Pozwoli to zainstalować sprzęt dla sieci LTE450.
Celem tego przetargu jest zawarcie umów ramowych. Umożliwią one pozyskanie miejsca na masztach telekomunikacyjnych oraz przestrzeni kolokacyjnej. Pozwoli to zainstalować sprzęt dla sieci LTE450. PGE Systemy odpowiada bowiem za realizację Programu LTE450. Zajmuje się obsługą teleinformatyczną Grupy PGE.
PGE Systemy rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy sieci łączności dla energetyki w 2018 roku. Wtedy otrzymała koncesję na częstotliwość 450 MHz. Podejmowała działania w obszarach technicznych i finansowych, które pozwoliły na wdrożenie LTE450. Następnie przeprowadziła przetargi, które prowadzą do pełnego wdrożenia projektu.
W lutym 2022 roku ogłoszono przetarg na zakup i wdrożenie dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE450. Było to środowisko produkcyjne i testowe. Umożliwi to kompleksowe świadczenie usług transmisji danych dla urządzeń LTE. W marcu 2022 roku pojawił się przetarg na komponenty sieci radiowej RAN. W październiku 2022 roku PGE ogłosiła przetarg na modernizację i adaptację wież telekomunikacyjnych PGE Dystrybucja. Natomiast w listopadzie na zakup i wdrożenie systemów zasilania podstawowego i awaryjnego oraz na zakup i wdrożenie komponentów sieci teletransmisyjnej typu mobile backhaul (MBH) i systemu monitorowania jakości usług.
Obecny przetarg jest już ostatnim przeprowadzanym w tym roku przez PGE.
Łączność LTE450 ma wpłynąć na niezawodności sieci elektroenergetycznej oraz zwiększyć jej bezpieczeństwo. Ma skrócić czas lokalizowania i usuwania awarii w sieci średniego i niskiego napięcia. Łączność LTE450 to też część projektu Liczników Zdalnego Odczytu. Do 2030 roku u wszystkich odbiorców spółki zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych.
Źródło: wgospodarce.pl