TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sztuczna inteligencja rozszyfruje dual quality

Prawo unijne mówi o tym, że produkt kupiony w Niemczech, Szwecji czy Polsce powinien być takiej samej jakości. Niestety często zdarza się, że parametry jakościowe tych produktów są odmienne w zależności od kraju, w którym są sprzedawane. W Polsce przeważnie jakość produktów jest niższa. Dlatego polscy naukowcy zaprojektowali bazujący na sztucznej inteligencji system ANSI, który ma pomóc walczyć z nieuczciwymi praktykami sprzedawców.

Dual quality czyli podwójna jakość produktu  to sprzedaż produktów spożywczych, chemicznych, kosmetycznych, odzieżowych czy elektronicznych o różnych parametrach jakościowych w różnych krajach UE. Jest to praktyka niezgodna z przepisami unijnymi. Jednak badania porównawcze pokazały, że 10 proc. produktów sprzedawanych w UE ma podwójną jakość.

–  W czasach zglobalizowanego rynku, na którym konsument ma dostęp do znacznego wolumenu produktów i usług, wykrycie nieuczciwej praktyki handlowej nie jest proste. Oszustom dużo łatwiej ukryć się przed odpowiednimi służbami. Możliwości manualnej analizy pojedynczego człowieka, a nawet grupy ludzi, są ograniczone. Pracownicy odpowiednich instytucji nie są w stanie efektywnie przeanalizować wszystkie możliwe produkty dostępne na rynku. Na szczęście z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która coraz częściej efektywnie wspiera pracę człowieka – podkreślają przedstawiciele Działu Komunikacji Społecznej OPI PIB.

Konsument właściwie nie ma szans na zorientowanie się w sytuacji. Dlatego eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI) we współpracy z naukowcami z Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk (IPI PAN) zaprojektowali system informatyczny ANSI, który ma w tym pomóc. Oparty na metodach i technikach sztucznej inteligencji system będzie identyfikował produkty na podstawie wielonarodowych preferencji i wielojęzycznych opinii konsumentów opublikowanych w internecie.

– Nasze narzędzie pozwoli na identyfikowanie opinii konsumentów na podstawie analizy wielojęzycznych zasobów internetowych, takich jak portale aukcyjne, zakupowe blogi, fora, strony różnych instytucji nadzorujących przestrzeganie prawa z zakresu ochrony konsumentów, witryny organizacji konsumenckich itp. Rozwiązanie będzie umożliwiało identyfikowanie produktów, w których zaobserwowano różnice jakościowe w zależności od rynku, na który są produkowane i dostarczane – mówi dr inż. Marcin Mirończuk z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w OPI.

Opracowanie i wdrożenie systemu ma się odbyć najpóźniej w 2025 roku. ANSI po przeprowadzeniu analizy opinii konsumentów wytypuje i utworzy rekomendacje do weryfikacji laboratoryjnej produktów, które podejrzewać będzie o dual quality. Użytkownicy natomiast będą mogli skorzystać z platformy, na której znajdą się zebrane dane i wyniki analiz wraz z listą laboratorów.

– Dzięki zastosowaniu najnowszych metod przetwarzania języka naturalnego jesteśmy w stanie zidentyfikować produkty, których jakość w Polsce powinna być dodatkowo zbadana w laboratorium, nie poprzez bezpośrednie analizowanie każdego fizycznego produktu z osobna, ale pośrednio, na podstawie dostępnych w internecie opinii o tych produktach – wyjaśnia dr Łukasz Kobyliński z Zespołu Inżynierii Lingwistycznej IPI PAN, kierownik zadań w projekcie ANSI.

ANSI ma charakteryzować się wysoką uniwersalnością i umożliwiać integrację z innymi systemami  dostarczającymi informacji na temat produktów i opinii o nich. Pozwoli to identyfikować produkty niebezpieczne i niskiej jakości czy odnotowywać stosowanie dual quality. Dodatkowym aspektem będzie wyposażenie w uniwersalny systemem wdrażania i współpracy z zewnętrznymi systemami autoryzacji i uwierzytelniania.

System ANSI powstaje w ramach projektu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu INFOSTRATEG III.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze