Fińskie przedsiębiorstwa wykorzystują cyfryzację do ulepszania towarów i procesów, od wykorzystania danych i zarządzania łańcuchem dostaw po samochody i maszyny do szycia.
Firma RELEX Solutions ujawniła, że przygotowane rozwiązanie do zarządzania łańcuchem dostaw zostanie wdrożone w celu obsługi DashMart, usługi dostawy artykułów spożywczych i innych zakupów. Technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do tworzenia dokładnych prognoz i optymalizacji dostępności produktów w centrach logistycznych.
Mikko Kärkkäinen, dyrektor generalny RELEX, podkreślił, że konsumenci zmieniają swoje zachowania i preferencje w niespotykanym tempie.
Natomiast firma Sensible 4 wypuściła na rynek pierwszą wersję oprogramowania do autonomicznej jazdy dla samochodów. System nazwany DAWN pozwala na eksploatację pojazdów w każdych warunkach pogodowych. Startup z Espoo planuje zintegrować platformę z pojazdami wprowadzanymi do produkcji seryjnej od 2024 roku.
Fiński minister gospodarki Miki Lintilä przyznał, że wykorzystanie kluczowych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja i big data, w firmach w Unii pozostaje ograniczone.
Finlandia wiedzie również prym w technologii obliczeń kwantowych. Fińscy inżynierowie przyjęli, że w ciągu trzech lat ukończą projekt 50-kubitowego komputera kwantowego pod kierownictwem Fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT. IQM, inny startup z Finladnii, zebrał 128 mln EUR w celu opracowania procesorów kwantowych, aby pomóc w walce z kryzysem klimatycznym.
Przygotowania pierwszej na świecie maszyny do szycia wykorzystującej sztuczną inteligencję podjęła się natomiast firma Etteplan. Urządzenie ma wykorzystywać możliwości, które daje AI, a także dysponować ułatwieniami dla użytkowników, w tym reagowaniem na komendy głosowe.
VEIL.AI, inny startup z Helsinek, otrzymał aż 1,3 mln EUR dofinansowania od BioInnovation Institute (BII), duńskiej fundacji wspierającej rozwój pomysłów w obszarze technologii medycznych, terapeutycznych i bioprzemysłu.
Źródło: goodnewsfinland.com