TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Digital Services Act może być najważniejszym aktem prawnym dotyczącym sieci

Digital Markets Act (DMA; pl. akt o rynkach cyfrowych) and the Digital Services Act (DSA; pl. akt o usługach cyfrowych) to unijne propozycje regulacji, które odmienić mają całokształt internetu. Ich znaczenie zasygnalizowała Frances Haugen, była pracownica Facebooka, podczas posiedzenia komisji ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego.

Frances Haugen jest obecnie sygnalistką i działaczką społeczną angażującą się przede wszystkim w sprawy dotyczące użytkowników oraz ich praw w cyfrowym świecie.

– Digital Services Act to być może najważniejszy akt ustawodawczy w historii regulujący rynki cyfrowe – przekazała Haugen.

DSA dotyczy nie tylko poszczególnych aspektów działania platform cyfrowych, ale także proponuje rozwiązania opierające się na całościowej analizie ryzyka.

Sygnalistka jest zdania, że firmy technologiczne pokroju Meta (obecna nazwa firmy Zuckerberga) powinny zmienić styl myślenia i zacząć działać w duchu interesu publicznego. Haugen krytykuje firmę Meta, która jej zdaniem skupia się wyłącznie na prostym moderowaniu treści.

– Skończyła się epoka zaufania – podsumowała Haugen, stwierdzając jednocześnie, że bezpieczeństwo i prywatność użytkowników w sieci są zagrożone, a badania naukowe dotyczące tych kwestii w cyberprzestrzeni są niezbędne.

Podobne regulacje są obecnie przedmiotem rozmów również w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: cyberdefence24.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze