TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Technologiczny rozwój w Polsce. System S2MUR pomoże nie tylko rolnikom

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Michał Wiśniewski mówił o planach w obszarze tworzenia nowoczesnych systemów online w Polsce. System e-obywatel, e-recepty czy rozwój systemu rejestrów państwowych to dopiero początek. Pojawić się ma planowanie produkcji roślinnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii czy ocena negatywnych zjawisk atmosferycznych.

– W tej chwili trwa budowa ogromnego systemu tak zwanego S2MUR, który będzie obrazował susze, wymoknięcia i wymarznięcia przez satelity. Poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i nałożenie specjalnych filtrów na satelity będziemy w stanie szybciej o 20 czy nawet 40 dni przewidzieć te zjawiska – zapewnia Michał Wiśniewski, do niedawna podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i technologii.

Łączenie z technologiami satelitarnymi pozwoli na powstanie bardziej nowoczesnego i pomocnego narzędzia umożliwiającego większe zmiany.

Budowa systemu planowo zakończy się w 2024 r. Celem jest wspomaganie decyzji użytkowników o kresie wegetacyjnym i w sytuacjach nadzwyczajnych.

– Każdy rolnik będzie mógł zarządzić taką informacją. Będzie mógł dokonać różnych działań agrotechnicznych, będzie mógł nawodnić, wysiać więcej nawozów – zapewnia Michał Wiśniewski – To właśnie przyszłość, przed którą nie uciekniemy, a warto jej się uczyć, warto w nią inwestować jako administracja publiczna – dodaje.

Systemem satelitarnego monitorowania upraw rolnych – S2MUR  ma być objętych 16 mln ha powierzchni upraw, 1,43 mln gospodarstw i 35 mln działek. Szacowany budżet przedsięwzięcia to 164 mln złotych brutto.

To nie jedyne rozwiązanie, nad których wdrożeniem trwają prace.

– Przykład z mojego podwórka, czyli Ministerstwa Rozwoju i Technologii: bot, który odpowiada na pytania przedsiębiorców; takich telefonów i pytań związanych z aktualną działalnością były już trzy miliony – to pokazuje jak dużą pracę już wykonuje w administracji publicznej sztuczna inteligencja – wyjaśnia Wiśniewski.

Pandemia przyspieszyła procesy związane z cyfryzacją. Dlatego także w Polsce trwają prace nad dalszym rozwojem technologicznym.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze