W dniach 25-27 kwietnia odbył się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Rozmawiano o cyfrowej transformacji i o kosztach, jakie trzeba na nią ponieść. Janusz Cieszyński zapowiedział przekazanie o 800 mln zł więcej na cyberbezpieczeństwo.
Coraz szybsze procesy transformacji cyfrowej wpływają na biznes, administrację czy życie codzienne. Niestety idzie za tym wzrost cyberzagrożenia. A ochrona przed cyberatakami wymaga przeznaczenia na to sporych pieniędzy.
Dlatego zwiększenie funduszy na cyberbezpieczeństwo zadeklarował w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
– W tym roku, nie licząc wojska, przeznaczymy na cyberbezpieczeństwo o 800 mln złotych więcej niż w ubiegłych latach. Z tego 170 mln na wynagrodzenia ekspertów, 500 mln na stworzenie od podstaw programu dla ochrony zdrowia. Ważne jest, że ten projekt będzie prowadzony nie tylko siłami administracji, ale także przy wsparciu z rynku. Przed nami coraz więcej współpracy administracji z biznesem i sektorem prywatnym – zadeklarował Janusz Cieszyński.
Cyberbezpieczeństwo to nie tylko temat istotny z punktu widzenia całego państwa, ale również poszczególnych przedsiębiorstw. I to niezależnie od ich wielkości.
-Informatyka stała się integralną częścią każdego przedsiębiorstwa, muszą być systemy IT. Kiedyś były one niepołączone z siecią, dziś wszystko jest ze sobą zintegrowane i zarządzane przez zewnętrznych usługodawców. To zmiana podejścia do organizacji firm, a w ślad za nią należy zmieniać przyzwyczajenia oraz zainwestować w edukację i szkolenia pracowników – dodał Maciej Zieliński, prezes zarządu, Siemens Polska.
Same inwestycje w systemy i zabezpieczenia nie wystarczą, bo muszą iść w parze ze świadomością pracowników, dlaczego są stosowane i jak istotne jest ich nieobchodzenie. Niedawne badania ujawniły jednak, że 17 proc. pracowników omija firmowe systemy bezpieczeństwa nawet codziennie.
Podczas panelu poświęconego digitalizacji zastanawiano się też, czy możemy mówić o dostatecznej digitalizacji polskich przedsiębiorstw.
– Jeśli organizacje nie zainwestują w rozwiązania chmurowe – mogą zniknąć z rynku. Rola cyfryzacji stała się olbrzymia. Bardzo istotna jest sfera bezpieczeństwa, ale mniejszych i średnich firm nie stać na rozbudowane zespoły informatyków. Tymczasem chmura oznacza możliwość nieprzerwanego działania systemów w centrach danych o najwyższych standardach bezpieczeństwa – przekonywał Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
Transformacja cyfrowa to także lepsza konkurencyjność firm. Dzisiaj nie można w nią nie inwestować, bo wiele elementów życia związanych jest ze światem cyfrowym. Firmy, które tego nie rozumieją, przegrywają na rynku.
Źródło: pap-mediaroom.pl