Trwają prace NBP nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego. Na 2022 r. zaplanowana jest analiza skutków emisji cyfrowego złotego. Może wykazać konieczność dalszych prac w tym zakresie.
NBP opublikował w maju 2021 r. raport „Pieniądz cyfrowy banku centralnego”. W dokumencie wykazano, że nie ma potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych niemożliwych do zrealizowania dzięki usługom płatniczym dostępnym w Polsce. Dlatego na razie NBP nie zamierzał wprowadzać cyfrowego złotego. Jednak założono, że stanowisko może ulec zmianie, a NBP monitoruje prace innych banków centralnych nad takimi projektami.
PAP wysłała zapytanie dotyczące obecnego stanowiska NPB w tym temacie.
„Narodowy Bank Polski od 2017 r. na bieżąco monitoruje stan i zakres prac nad CBDC (Central Bank Digital Currency – pieniądz cyfrowy banku centralnego) na świecie. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz ze zweryfikowanymi przez NBP informacjami, systematycznie przybywa banków centralnych zaangażowanych w prace nad CBDC. Do nich z pewnością zaliczyć można NBP. Według danych BIS, do końca lipca 2021 r. 56 banków centralnych opublikowało wyniki swoich badań. Wiele banków centralnych, w tym NBP, intensyfikuje rozpoczęte wcześniej prace” – napisał w odpowiedzi NPB.
Z odpowiedzi wynika, że możliwe jest przyspieszenie ewentualnego pojawienia się cyfrowego złotego. Wpływ na to może mieć także rozwój kryptowaktywów jak stablecoins. Ale nie bez znaczenia jest rozwój aktywności na rynku usług płatniczych dużych firm czy postępująca cyfryzacja rynków finansowych.
Obecnie jednak skutki wprowadzenia cyfrowych walut banków centralnych przedstawiane są poprzez analizy teoretyczne.
„Nie da się wykluczyć, że analiza powyższych czynników zewnętrznych może wskazać na potrzebę przejścia NBP w 2022 r. do kolejnego etap prac nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego” – czytamy dalej w odpowiedzi banku centralnego.
Kolejna publikacja dotycząca skutków emisji cyfrowego pieniądza banku centralnego w Polsce prawdopodobnie ukaże się w 2022 r.
Źródło: wirtualnemedia.pl