Od czerwca wszyscy posiadacze kont Google mogą korzystać z Google Workspace. To 3 mld osób. Dotychczas jej użytkownicy zainstalowali 4,8 mld dodatkowych aplikacji.
Rozwój Google Workplace przyspieszyła – jak wiele innych obszarów cyfrowych – pandemia. Teraz w ofercie Google Workspace Marketplace znajduje się 5300 publicznych aplikacji, które rozbudowują Workspace. A użytkownicy chętnie je instalują.
Od lat programiści tworzą aplikacje zintegrowane z aplikacjami Gmail, Dysk i Dokumenty. Teraz aplikacje zewnętrzne będą mogły integrować się z innymi usługami takimi jak Google Meet, Czat i Pokoje (Spaces).
Obecnie specyfika pracy wymaga przełączania się między kontekstami i narzędziami, co umożliwia Google Workspace wraz z uzupełniającymi aplikacjami.
– Wierzymy, że otwarty ekosystem i ścisłe integracje między narzędziami, z których użytkownicy korzystają każdego dnia, są kluczowe dla ich sukcesu. Od 2017 roku nasza integracja Trello z Gmailem została zainstalowana przez ponad 7 milionów osób. Dziś możemy wykorzystać partnerstwo między Atlassian i Google, aby jeszcze bardziej ulepszyć współpracę dzięki integracji Jiry z Google Czat i Pokojami (Spaces) – mówi Joff Redfern, chief product officer, Atlassian.
Zwiększona została również elastyczność Google Workspace dla użytkowników i zespołów IT . Wprowadzono integrację AppSheet z Gmailem. Pozwala to akceptować budżety i wnioski urlopowe, aktualizować listy i systemy zarządzania aktywami za pomocą AppSheet i bezpośrednio ze skrzynki odbiorczej.
Ważnym elementem dla Google jest Work Safer. Zapewnia dostęp do zabezpieczeń poczty elektronicznej, spotkań, wiadomości czy dokumentów. Łączy rozwiązania zero-trust dla Workspace z rozwiązaniami w dziedzinie bezpieczeństwa oferowanymi przez samą firmę Google, jak i przez partnerów takich jak CrowdStrike i Palo Alto Networks. Pomaga w bezpiecznej i prywatnej współpracy oraz komunikacji w hybrydowym środowisku pracy.
Dla jeszcze lepszego bezpieczeństwa zostaną wprowadzone dodatkowe funkcje:
– Szyfrowanie po stronie klienta (CSE) dostępne było w wersji beta dla aplikacji Dysk, Dokumenty, Arkusze i Prezentacje. Teraz ma być również wprowadzone do Google Meet.
– Wersja beta publicznych interfejsów API usługi Key Access Service umożliwi klientom bezpośrednie zarządzanie kluczami szyfrowania. Nie trzeba będzie korzystać z usług zewnętrznych partnerów.
– DLP w Czacie pozwoli na rozmowy między pracownikami i zespołami przy jednoczesnym zapobieganiu wyciekom informacji poza firmę. Już teraz można zapisać siędo korzystania z wersji beta tej funkcji.
– Ogólnodostępne etykiety dysku pozwalające organizacjom na klasyfikowanie plików przechowywanych w Dysku. Integrują się one z Google Workspace Data Loss Prevention, co ułatwia zarządzanie zewnętrznym udostępnianiem, pobieraniem i drukowaniem wrażliwych plików.
– Przy otwieraniu podejrzanego lub niebezpiecznego pliku będzie wyświetlane ostrzeżenie. Ma to chronić przez złośliwym oprogramowaniem, phishingiem czy atakiem ransomware. Funkcja dostępna jest w Dokumentach, a niebawem pojawi się w Arkuszach i Prezentacjach.
Źrodło: wirtualnemedia.pl