Prognozy z raportu Grand View Research wskazują, że rynek kolokacyjny w Europie osiągnie wartość 33,66 mld dol. do 2028 roku. Wpływ na to mają rosnące koszty infrastruktury centrum danych i energii oraz brak odpowiednich powierzchni.
Dla przedsiębiorców korzystanie z usług kolokacyjnych jest możliwością posiadania infrastruktury w pobliżu użytkowników czy świadczenie lepszych usług.
Obecnie trwa boom technologiczny dzięki coraz większej liczbie urządzeń wyposażonych w zaawansowane technologie – 5G, IoT, AI czy AR. Technologie wymagają coraz lepszej łączności sieciowej i mniejszych opóźnień.
To wszystko napędza wzrost rynku i wymusza poprawę łączności w Europie. A to okazja dla dostawców kolokacji.
Equinix Inc.’s interconnection network index podaje, że przepustowośc w Europie wzrośnie z z 1182 Tb/s w 2020 r. do 3872 Tb/s już do 2023 r.
Największy udział w rynku w 2020 r. miał segment kolokacji detalicznej. To dzięki wykorzystaniu jej przez MŚP. W ofercie są szafy, serwery, przestrzeń, zasilanie czy chłodzenia.
To segmenty IT i telekomunikacji zdominowały rynek kolokacyjny. Miały one największy udział w jego przychodach. Powodem tego jest rozbudowywanie sieci telekomunikacyjnej przez 5G i rozwój nowych aplikacji dla urządzeń inteligentnych.
Według analityków to właśnie MŚP zarejestrują najwyższy CAGR (compound annual growth rate) w prognozowanym okresie. Przede wszystkim z uwagi na coraz większą liczbę start-upów w Europie, które korzystają z usług kolokacji.
Źródło: grandviewresearch.com