TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

E-Faktura na kolejnym etapie procesu legislacyjnego

Zakończono proces analizy uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych do projektu zmiany ustawy VAT wdrażającej KSeF. Przeanalizowano także uwagi z konsultacji publicznych projektu. Teraz Ministerstwo Finansów przygotowuje testowania nowego rozwiązania z biznesem. Ma się ono rozpocząć w październiku 2021 r.

Biznes potrzebuje odpowiedniego okresu przygotowawczego do wdrożenia z e-faktury w 2022 r. Dlatego od października będzie testować to rozwiązanie. Publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r.

Ministerstwo Finansów udostępni e-fakturę także w języku angielskim.

Na początku przedsiębiorcy będą z e-faktury korzystać na zasadzie dobrowolności. Będzie jedną z dopuszczanych form dokumentów. Natomiast w 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.

Wdrożenie e-faktury ma ułatwić rozliczanie obrotu między przedsiębiorcami i przyspieszyć  wykrywanie prób wyłudzenia podatku.

Projekt legislacyjny zawiera także zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2.

Wprowadzenie e-faktury jest kolejnym  z elementów cyfryzacji fiskusa.

Podobne rozwiązania wykorzystywane są w Hiszpanii. Portugali czy we Włoszech.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze