TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chmura dla zdrowia – elektroniczny obieg dokumentów w sektorze medycznym

Krajowy Operator Chmury Medycznej to spółka powołana przez Asseco Poland i Chmurę Krajową. Chmura dla zdrowia ma odpowiadać za cyfryzację ochrony zdrowia. Pozwoli to jednostkom medycznym na świadczenie e-Usług w bezpieczny sposób, co ze wzgledu na wrażliwe dane pacjentów, powinno być w tym przypadku najwyższym priorytetem.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

– Cyfryzacja służby zdrowia pozwala nie tylko na uproszczenie i przyspieszenie funkcjonujących procesów, ale otwiera też możliwości budowy nowych, innowacyjnych usług. Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Chmury Krajowej.

Chmura dla zdrowia

Chmura dla zdrowia będzie odpowiadała za wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie, autoryzowanie, a także gromadzenie dokumentacji indywidualnej oraz zbiorczej przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Zasoby te dostępne będą 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu wraz z opcją przetwarzania.

– Obecnie jednym z najważniejszych, technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej 24/7, co jest wymogiem regulacyjnym. Ważne jest, aby proces ten pod kątem przetwarzania danych pacjentów odbywał się w sposób wysoce bezpieczny i by możliwa była integracja pomiędzy świadczeniodawcami a systemami centralnymi, zarządzanymi przez Ministerstwo Zdrowia – powiedział Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland.

Dokumentacja medyczna elektroniczna

Inne zadania Chmury medycznej to dostosowanie do regulacji prawnych czy standaryzacja usług informatycznych w opiece zdrowotnej.

– EDM, czyli elektroniczna dokumentacja medyczna w chmurze, zwiększy dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na optymalizację kosztów. Połączenie doświadczenia Asseco, które od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne sektorowi ochrony zdrowia z dostępem do infrastruktury chmurowej, którym dysponuje Chmura Krajowa pozwolą nam wspólnie zmieniać służbę zdrowia w obszarze technologicznym i wynieść ją na wyższy poziom – przekonuje Krzysztof Groyecki.

Ważnym aspektem funkcjonowania EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa danych na każdym etapie tworzenia i przetwarzania dokumentów. Twórcy mają tego świadomość.

– Kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych, które należą do jednej z najbardziej wrażliwych kategorii. Asseco Poland i Chmura Krajowa mają zespoły ekspertów od cyberbezpieczeństwa oraz korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zapewnia chmura publiczna, taka jak platforma Google Cloud – zapewnia Dariusz Śliwowski.

Elektroniczna dokumentacja medyczna – od kiedy?

Warto tu przypomnieć, że podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie elektronicznej dokumentacji medycznej jest ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Ustawa ta w art. 2 pkt 6 wskazuje, że elektroniczną dokumentacją medyczną są dokumenty wytworzone w postaci elektronicznej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub podpisane z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

  • recepty,
  • określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a,
  • skierowania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 59aa ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Źródło: asseco.com, ezdrowie.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze