15 marca to Dzień Domeny Internetowej. Tego dnia w 1985 roku zarejestrowano pierwszą komercyjną domenę internetową – symbolics.com. W 36 rocznicę tego wydarzenia w Polsce najchętniej rejestrowaną domeną jest .pl
30 lat temu Polsce do internetu podłączył Państwowy Instytut Badawczy NASK. Prowadzi on także Rejestr Domeny .pl. Tyle lat też funkcjonuje domena .pl, która na początku związana była ze środowiskiem akademickim. Jej obsługą zajmował się Zespół Koordynacyjny NASK. Działał w ramach Uniwersytetu Warszawskiego.
Dane wskazują, że obecnie z domeny .pl korzysta 1 mln abonentów, którzy mają zarejestrowanych 2,5 mln nazw. 65 proc. z nich to organizacje, reszta to osoby fizyczne. 7 na 10 rejestrowanych domen w Polsce to domeny .pl. Jest ona najchętniej rejestrowaną w kraju. A w roku 2020 wskaźnik jej odnowień uzyskał najlepszy wynik od 12 lat. Było to 68.82 proc.
Własna domena jest obecnie elementem niemalże niezbędnym pozwalającym na promocję, potwierdzenie wiarygodności czy zachowanie tożsamości podmiotu. Dzięki domenie można nie tylko prowadzicstronę firmową, ale również hobbystyczną, blog lub sklep online.
– Niezależnie, czy jesteś bezpośrednio abonentem nazwy w domenie .pl, czy też użytkownikiem Internetu korzystającym ze stron www, poczty elektronicznej, inteligentnych urządzeń i szerokiej gamy usług świadczonych online, pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od twojego świadomego i odpowiedzialnego działania w cyfrowej przestrzeni – przypominają eksperci NASK na stronie www.dns.pl.
Dlatego NASK dba o bezpieczeństwo i dostępność domen. Udostępnia swoim abonentom i rejestratorom dodatkowe zabezpieczenia takie jak DNSSEC czy .pl Registry Lock. Chronią one użytkowników zarejestrowanych nazw, ale też inne osoby korzystające z sieci przed zagrożeniami.
Domena .pl jest nie tylko na pierwszym miejscu w kraju, ale również jest na 6 miejscu wśród europejskich domen krajowych.
Źródło danych i grafiki: Biuro prasowe NASK