TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe zasady wydawania dowodów już od sierpnia. Do tego czasu można jeszcze skorzystać z wniosków online.

W tym roku kończy się ważność dowodów 1 546 700 Polaków. Dodatkowo ponad 358 tysięcy osób skończy w 2021 r. 18 lat i będzie wnioskować o pierwszy taki dokument. Tylko do sierpnia można składać wnioski o dowód osobisty online.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Dostosowuje on przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Spowoduje to kilka istotnych zmian w wyglądzie i zawartości dowodów osobistych.

Przede wszystkim dowód będzie inaczej wyglądał, ale też inna będzie jego warstwa elektroniczna. Państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania na dokumencie odcisku palca w warstwie elektronicznej i podpisu w warstwie graficznej. To przez te zmiany składanie wniosku o dowody online stanie się od sierpnia niemożliwe. Podpis i docisk palca trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Jeśli jednak mamy dowód wydany przed sierpniem 2021 roku, to nie ma obowiązku wymiany i korzystać z niego możemy do końca terminu ważności. Dlatego ci, którzy w najbliższym czasie planowali czy muszą złożyć wniosek, mogą jeszcze do sierpnia skorzystać z tej usługi online.

– W 2020 roku Polacy złożyli ponad dwa razy więcej wniosków online o dowód osobisty niż rok wcześniej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 333 960 osób. W styczniu tego roku elektroniczny wniosek o dokument tożsamości złożyły 40 624 osoby, czyli ponad dwa razy więcej, niż rok wcześniej – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W celu złożenia wniosku o dowód tożsamości należy wejść na portal gov.pl i przez profil zaufany zalogować się do konta Mój GOV. W spisie kliknąć w odpowiednią e-usługę i zacząć wypełniać wniosek.

Najpierw należy wybrać powód ubiegania się o dowód, następnie urząd, w którym dokument odbierzemy. Możemy też zaznaczyć, czy chcemy mieć podpis osobisty.

Oczywiście trzeba dołączyć zdjęcie. Można wykonać je samodzielnie, jednak trzeba przestrzegać wszystkich zasad dotyczących fotografii zamieszczanych w dokumentach. Nie mogą to być zdjęcia z wakacji czy popularne selfie. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów wykonania takiego zdjęcia (na stronie rządowej jest nawet specjalny tutorial, jak je wykonać), to najlepiej udać się do profesjonalnego studia fotograficznego.

Następnie trzeba sprawdzić poprawność danych, uzupełnić dane kontaktowe z adresem e-mail, gdyż na niego przyjdzie numer wniosku z nazwą urzędu, w którym dowód trzeba odebrać. Całość podpisujemy profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku wysyłane jest na skrzynkę Mój GOV oraz adres e-mail.

Nowy dowód będzie czekał maksymalnie po 30 dniach od momentu złożenia wniosku. Nie wnosi się za niego żadnych opłat.

– Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – wyjaśnia minister Marek Zagórski.

To zapewnia, że e –dowód w porównaniu z dowodem tradycyjnym zawiera dodatkowo identyfikację elektroniczną. Taki dokument ma już 4,5 miliona Polaków.

Źródło: www.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze