Rozpoczęły się konsultacje Ministerstwa Finansów w związku z projektem ustawy wprowadzającej e-fakturę. Ma to być ustandaryzowana forma dokumentu, która będzie czytelna dla wszystkich użytkowników.
Wdrażając e-fakturę Polska dołączy do czołówki liderów w tej kwestii. Rozwiązania tego typu mają obecnie jedynie trzy państwa UE: Hiszpania, Portugalia i Włochy.
– Przy tworzeniu przepisów, w dużym stopniu bazowaliśmy na ponad trzyletnich doświadczeniach Włoch. Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce – po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski
Pierwszy okres wdrożenia e-faktury zakłada dobrowolność korzystania z niej przez przedsiębiorców. Będzie ona działała wraz z fakturami papierowymi i fakturami elektronicznymi. Dopiero w 2023 roku korzystanie z e-faktury ma stać się obowiązkowe.
– Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT – informuje Jan Sarnowski.
Wybierając e-fakturę podatnicy będą otrzymywać zwrot VAT o 1/3 szybciej, gdyż czas zwrotu skróci się z 60 do 40 dni.
Ale to nie jedyna z zaleta korzystania z e-faktury, gdyż zapewnia ona też bezpieczeństwo poprzez pozostawanie w bazie danych MF, co chroni ją przed zniszczeniem lub zaginięciem. Nie będzie wiec potrzeby wydawania jej duplikatów. Dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa przyspiesza obrót oraz sprawia, że wystawiający ma zawsze pewność, czy trafiła ona do kontrahenta.
Ponadto e-faktura będzie wydawana według jednego wzorca, co ułatwi korzystanie z niej. Wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.
Już dwa lata temu faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75proc. firm, a tylko pozostałych 25 proc. rozliczało się wyłącznie za pomocą faktur tradycyjnych. Obecnie elektroniczna forma rozliczeń jeszcze się upowszechniła. Związane to jest z powszechnym obowiązkiem elektronicznego raportowania plików JPK.
Teraz wychodząc naprzeciw trendom digitalizacji obiegu dokumentów Ministerstwo Finansów postanowiło przygotować ustawę regulującą zasady wystawiania, posługiwania się i przechowywania e-faktury.
Konsultacje w tej kwestii będą trwały do 23 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres sekretariat.pt@mf.gov.pl.
Jednocześnie rozpoczęto konsultacje podatkowe schemy e-Faktury. W tym zakresie uwagi przyjmowane są pod adresem: sekretariat.dpa@mf.gov.pl również w terminie do 23 lutego 2021 r.
Link do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12343202
Więcej informacji można znaleźć na stronie:https://www.gov.pl/web/finanse/konsultacje-podatkowe—struktura-e-faktury
Źródło: www.gov.pl