TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prośba prezesa UKE w sprawie Agendy Cyfrowej 2021

Prezes UKE  zwrócił się z prośbą  o przekazanie danych, które potrzebne są do opracowywanej przez Komisję Europejską Agendy Cyfrowej. Do wykonania powyższego obowiązku zobligowani są wyłącznie ci przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy otrzymają w tej sprawie pisemne wezwanie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wezwanie do wykonania przedmiotowego obowiązku polegającego na przekazaniu odpowiednich danych na potrzeby KE związane jest z art. 6 ust. 1-3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne w związku z art. 192 ust. 1 pkt 4 i 17 ww. ustawy.

Czas na przekazanie informacji wezwane podmioty mają do 1 marca 2021 r. W tym celu powinny skorzystać z formularza dostępnego na stronie:
https://bip.uke.gov.pl/sprawozdania/agenda-cyfrowa/agenda-cyfrowa-2021,3.html?fbclid=IwAR0gB0NGBSUd82fSD48NBsn7DCrGq-zppDj2NN8-3c_Edz4JpyPK9WWi8qI

Dla wygody wypełniających w formularzu doprecyzowano niektóre kategorie usług – zostały one wyróżnione niebieskim kolorem.

Wypełniony formularz należy przesłać w jednej z dostępnych sposobów:
– w formie elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu
– w formie załącznika Excel do wniosku ogólnego wysłanego przez stronę pue.uke.gov.pl
– w formie papierowej przesłanej na adres Urzędu – w tym wypadku dodatkowo wymagane jest przekazanie wersji elektronicznej formularza MX Excel na adres: dorota.wilkowska@uke.gov.pl lub dołączenie płyty CD z granym w formie MS Excel formularzem.

Sprawozdanie ma być opatrzone podpisem osoby lub osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź z podpisem prawidłowo ustanowionego pełnomocnika. W tym ostatnim przypadku do dokumentów należy dołączyć oryginał pełnomocnictwa z dołączonym dowodem uiszczenia opłaty skarbowej lub kopię pełnomocnictwa poświadczoną za za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.

Prezes UKE  wyjaśnił, że wypełnienie formularza i wysłanie go jest konieczne, a jego uzasadnieniem jest realizacja ustawowych zadań organu regulacyjnego związanych ze współpracą z Komisją Europejską.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 7 Pt niewykonanie powyższego obowiązku może skutkować nałożeniem kary pieniężnej, stosownie do art. 209 ust. 11 pkt 1 Pt, w wysokości do 3% przychodu przedsiębiorstwa osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym (art. 210 ust. 1 Pt).

Prezes UKE wykonując zadania, które nakłada na niego współpraca z KE na potrzeby Agendy Cyfrowej, opiera się na danych od przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jest to jedyny sposób ich pozyskania.

Przedsiębiorca może zastrzec informacje, dokumenty lub ich części zawierające tajemnicę przedsiębiorstwa, w trakcie dostarczania danych na żądanie Prezesa UKE czy na podstawie przepisów ustawy. Jest to działanie zgodnie z art. 9 ust. 1 Pt. W przypadku skorzystanie z takiego prawa należy informacje, które stanowią tajemnicę Spółki, dostarczyć w formie załącznika do pisma, a niedokonywania zastrzeżenia całości pisma w odpowiedzi.

Wszelkie wątpliwości dotyczące formularza czy jego wypełnienia można wyjaśnić przez kontakt z panią Dorotą Wilkowską pod numerem telefonu: tel.: 22 53 49 145 lub przez adres e-mail: dorota.wilkowska@uke.gov.pl

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze