Od pół roku w Polsce stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 6,1 procenta. Raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Grudzień 2020” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazuje, że w Polsce jesteśmy nadal w lepszej sytuacji niż w innych krajach UE. Jednak sytuacji nie można określić jako dobrej. Na 50 największych portalach rekrutacyjnych w listopadzie 2020 roku pojawiło się 45 tysięcy ofert mniej niż miesiąc wcześniej. Najczęściej pracodawcy szukają pracowników medycznych, analityków finansowych, specjalistów ds. e-commerce i cyberbezpieczeństwa.
Raport przygotowany przez PARP jest publikacją comiesięczną przygotowywaną przez Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji koordynującej działanie systemu Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Pojawił się raport dotyczący okresu od 20 listopada do 20 grudnia 2020r. Przedstawia wyniki badań i analiz, które dotyczą tak polskiego jak i międzynarodowego rynku pracy.
Chociaż stopa bezrobocia na razie nie wykazuje drastycznych zmian, to jednak w listopadzie 2020 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 1,026 mln osób, a to oznacza wzrost o 7,8 tysiąca osób w stosunku do października 2020 roku. Jest to wzrost o 0,8 procenta. Jeszcze mniej optymistycznie wygląda zestawienie z listopadem roku 2019, gdyż wtedy wzrost osób zarejestrowanych jako bezrobotni wynosi 176,6 tysiąca osób, a to już różnica 20,8 procenta.
Porównanie listopada z październikiem 2020 roku wskazuje wzrost stopy bezrobocia o 0,1 p.p. w województwach:
– kujawsko- pomorskim – 8,7%
– lubelskim – 8%
– małopolskim – 5,3%
– pomorskim – 5,9%
– warmińsko-mazurskim – 9,9%
W województwie zachodniopomorskim stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 p.p. i wyniosła 8,1%.
Spadek liczby ofert pracy
Nie tylko tracimy pracę, ale też coraz trudniej znaleźć nową. Dane resortu podają, że w październiku 2020 roku pracodawcy zgłosili 79,2 tysięcy ofert czyli o 21,3 tysiąca mniej niż miesiąc wcześniej i 11,7 tysięcy mniej niż rok wcześniej.
– Biorąc pod uwagę skalę pandemii, zmiany w zakresie liczby bezrobotnych czy nowych ofert pracy nie są zaskakujące. Dla poszukujących pracy ostatnie miesiące roku na pewno były trudniejsze. Wśród osób bezrobotnych już kolejny miesiąc jest więcej kobiet niż mężczyzn, ale w porównaniu z październikiem ten odsetek się nie zmienił i pozostaje na tym samym poziomie – 53,9 proc. – mówi Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP.
Największe portale rekrutacyjne także pokazują, że ofert pracy jest obecnie mniej niż było wcześniej. W listopadzie 50 największych opublikowało 195,3 tysiąca ofert czyli 45 tysięcy mniej niż miesiąc wcześniej. To spadek o 18,7 procenta. W porównaniu z listopadem 2019 roku jest to spadek o 79,1 tysiąca ofert czyli 26,9 procenta.
– W ofertach pracy widać również wpływ pandemii. Wśród benefitów oferowanych przez pracodawców nieco mniej jest szkoleń i pakietów sportowych. Jednocześnie widać gwałtowny wzrost ofert z możliwością pracy zdalnej czy elastycznym czasem pracy – informuje Anna Skowrońska, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii w PARP.
Są jednak zawody, w których ofert przybywa. Należą do nich ratownicy medyczni – wzrost o 43%, pielęgniarki -11%, analitycy finansowi-68%, specjaliści od e-commerce -22% i rekordziści w tej kategorii czyli specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, na których wzrost zapotrzebowania wyniósł aż 250%.
Bezrobocie w UE
Jeszcze gorzej prezentuje się sytuacja w Unii Europejskiej. Wskaźnik bezrobocia dla krajów UE w październiku 2020 roku wyniósł 7,6 procenta – podaje Eurostat. Jest to wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do poprzedniego miesiąca. W tym zestawieniu wskaźnik w Polsce osiąga 3,5 procenta, co jest wzrostem o 0,1 p.p.
Eurostat podaje też, ze najwyższe wskaźniki bezrobocia odnotowano
– w Hiszpanii – 16,2%
– na Cyprze – 10,5%
– na Litwie – 10,4%
Natomiast najniższy wskaźnik bezrobocia był:
– w Czechach -2,9%
– w Polsce -3,5%
– na Malcie -3,9%
Wśród osób w wieku do 25 lat stopa bezrobocia wynosi 17,5%. Najniższy wskaźnik bezrobocia w tej grupie odnotowano w Niemczech – 6%, Czechach-7,9%, Austrii-8,9% oraz Polsce-12,9%. Natomiast najgorzej ta grupa wiekowa prezentuje się w Hiszpanii-40,4%, we Włoszech-30,3% oraz na Litwie 27,1%.
Jak widać w zestawieniach europejskich Polska nie wypada wcale najgorzej. Chociaż dla tych, którzy stracili pracę i nie mogą znaleźć odpowiedniej oferty na rynku, nie jest to żadne pocieszenie.
Źródło: https://prnews.pl/