TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

MŚP w czasach pandemii. Jest zaskakująco dobrze?

Polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw radzi sobie zaskakująco dobrze, nawet w trudnych czasach pandemii – informuje Computerworld. Jednym z najważniejszych czynników sukcesu ma być transformacja cyfrowa.

Redakcja sprawdziła, w jaki sposób organizacje podchodzą do cyfryzacji, jakie mają najważniejsze wyzwania i plany związane z wykorzystaniem technologii. Ponad jedna trzecia firm deklaruje wysoki poziom zaawansowania w procesach cyfryzacji biznesu, a co czwarta – właśnie wdraża nową cyfrową strategię.

Jednym z filarów transformacji cyfrowej jest chmura. Wśród małych i średnich firm najpopularniejszy jest model SaaS – aż 85 proc. użytkowników chmury korzysta z aplikacji dostarczanych online, zarówno z usług biurowych i komunikacyjnych, jak systemów biznesowych klasy enterprise. Coraz popularniejszy jest też model PaaS.

Małym firmom często brakuje kompetencji chmurowych i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się pozyskanie ich na zewnątrz.

Przedsiębiorstwa decydują się na rozwiązania w zakresie przechowywania danych w chmurze, aby rozwiązać różne problemy. W przypadku MŚP wykorzystują one chmurę, np. w celu obniżenia kosztów.

Ponad 90 proc. uczestników badania Computerworld wykorzystuje możliwości chmury w zakresie wsparcia już działających procesów biznesowych.

Firmy bardzo uważnie przyglądają się także kwestii zabezpieczeń – w MŚP zwykle nie ma osobnego działu bezpieczeństwa, a specjaliści w tej dziedzinie to ogromny koszt. Dlatego co czwarty przedstawiciel sektora małych i średnich firm ceni sobie fakt, że dostawcy chmury gwarantują najwyższy standard zabezpieczeń.

Niemal 40 proc. uczestników badania deklarowało, że w ich organizacjach nie nastąpiły cięcia wydatków inwestycyjnych na IT i cyfryzację biznesu, jednak budżety na te cele nie zostały także zwiększone. Jedynie co czwarta firma ograniczyła wydatki na IT.

Co piąty uczestnik badania uważa, że pandemia przyspieszyła cyfryzację, prawdopodobnie przyczyniła się do tego konieczność przejścia na pracę zdalną.

Jakie wyzwania przewidują decydenci IT na najbliższy czas? To przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa informatycznego i zapewnienie ciągłości działania. Istotna będzie również optymalizacja i reorganizacja działu IT, tak aby lepiej odpowiadać na potrzeby biznesu oraz obniżenie kosztów związanych z technologią. Co trzeci uczestnik badania Computerworld ma świadomość, że jego zadaniem jest aktywny udział w budowaniu przewagi konkurencyjnej firmy dzięki rozwiązaniom technologicznym.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze