Naukowcy i politycy w Stanach Zjednoczonych mają w planach stworzyć nową sieć. Internet oparty o rozwiązania z pogranicza fizyki kwantowej istniałby obok obecnego, a jego zaletą byłaby odporność na hakowanie.
Jak wyglądałyby zatem owe zabezpieczenia? Otóż wynikałyby z fizycznych właściwości m.in. kubitu (najmniejszej i niepodzielnej jednostki informacji kwantowej), który ulegałby natychmiastowemu zniszczeniu w przypadku każdorazowej próby zmiany swoich części składowych – powodowałoby to również destrukcję przesyłanych danych.
Kwantowy Internet byłby najważniejszym wynalazkiem XXI wieku. Jego powstanie jest możliwe dzięki zastosowaniu mechaniki kwantowej i wykorzystaniu właściwości atomów, fotonów i elektronów, co jest podstawą do budowy nowoczesnych, potężnych superkomputerów. Sieć oparta na fotonach umożliwi przesyłanie informacji bez potrzeby fizycznego połączenia. Za prawidłową pracę odpowiadałby natomiast zestaw wybudowanych kwantowych przekaźników oraz hardware przystosowany do działania w nowym środowisku.
David Awschalom, profesor z Uniwersytetu Chicago, przyznaje, że to narodziny nowej technologii. Zdaniem profesora obecnie każdy znaczący się na arenie międzynarodowej kraj pracuje nad technologią kwantową. Jej znaczenie wkrótce będzie nieocenione. Awschalom dodaje, że wkrótce wzrośnie zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w fizyce kwantowej.
Wykorzystując prawa fizyki ludzkość mogłaby opracować sieć, która byłaby odporna na ataki hakerów, a także w prostszy i efektywniejszy sposób wykorzystywałaby nowoczesne czujniki i sensory.
Całość prac nad „nowym Internetem” koordynować ma Departament Energii oraz 17 krajowych laboratoriów. Szacuje się, że rząd federalny na program rozwoju kwantowej technologii przeznaczy od 500 do 700 mln USD.
Wśród pierwszych podmiotów, które będą mogły wykorzystać osiągnięcia nowej technologii wymienia się rządowe agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo, instytucje finansowe i przedsiębiorstwa opieki zdrowotnej.
Kwantowy Internet szybko może znaleźć również komercyjne zastosowanie: łatwo wyobrazić sobie nowoczesne zabezpieczenia kart kredytowych, które chroniłby posiadaczy przed nieautoryzowanymi transakcjami lub podczas przesyłania wrażliwych informacji dotyczących stanu zdrowia. Docelowy plan zakładałby, iż użytkownik przełączany byłby między sieciami bez konieczności wykonywania żadnych akcji, czasami nawet nie wiedząc, że korzysta z rozwiązań kwantowych.
Źródło: washingtonpost.com