Coraz więcej firm z sektora MŚP korzysta z tarczy antykryzysowej. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Bank Gospodarki Krajowej pokazuje, że przedsiębiorstwa powoli stają na nogi, odbudowują zatrudnienie i coraz lepiej oceniają bieżącą sytuację.
Jak przekazał BGK, 81,9 proc. firm korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej. Na popularności zyskuje tarcza finansowa PFR. Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy (77,2 proc.). Dodatkowo nadal znaczna część przedsiębiorców, korzysta lub zamierza skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń pracowniczych – 55,3 proc. Na trzecie miejsce pod względem popularności awansowała tarcza finansowa PFR, z której korzysta 26,1 proc. firm. Główny ekonomista BGK Mateusz Walewski uważa, że odmrażanie gospodarki sprawia, że przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają bieżącą sytuację, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu.
Niemal połowa MŚP (47,9 proc.) zaczęła działać na taką samą skalę, jak przed pandemią. “Przedsiębiorcy finansowo radzą sobie coraz lepiej. Ponad jedna trzecia firm z sektora MŚP (35,4 proc.) określa swoje aktualne przychody jako porównywalne do tych z lutego (wzrost o 13,4 proc.) lub wyższe (wzrost o 5,9 proc.)” – czytamy w komunikacie podsumowującym badanie.
Przedsiębiorcy odbudowują zatrudnienie. “Większość przedsiębiorców (88,8 proc.) określa aktualny stan zatrudnienia jako niezmieniony w stosunku do lutego. W drugiej połowie maja skala redukcji zatrudnienia była maksymalna i wynosiła około 500-600 tys. miejsc pracy. Obecnie wynosi 76 tys. miejsc pracy w porównaniu z początkiem pandemii” – napisano.
Źródło: PAP