TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Finał VII konkursu “Eureka! DGP” Ultranowoczesne światłowody docenione przez kapitułę

Poznaliśmy laureatów konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, w którym wzięły udział uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się również ultranowoczesne światłowody. Wynalazek zdobył srebro.

Za najlepszy projekt uznano wynalazek dr inż. Eweliny Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, która opracowała „biopolimerowy nanokompozyt”. To folia z furcelleranu, cukru pozyskiwanego z alg czerwonych. Wynalazek wpisuje się w trend poszukiwania naturalnych zastępników dla tworzyw sztucznych otrzymywanych z przetwarzania ropy naftowej.

Kapituła przyznała również drugie i dwa trzecie miejsca, a także dwa wyróżnienia. Srebro powędrowało do zespołu z warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych należącego do Sieci Badawczej Łukasiewicz za „sposób wytwarzania światłowodu aktywnego oraz światłowód aktywny”. Członek zespołu dr Marcin Franczyk w rozmowie z DGP żartował, że synowi tłumaczy, że w pracy zajmuje się budową miecza świetlnego. Światłowód ten będzie bowiem niezwykle przydatny w budowie nowoczesnych laserów.

Brąz przyznano dwóm zespołom. Zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego został nagrodzony za sposób recyklingu opakowań po lekach, a ekipa z Instytutu Metali Nieżelaznych (także w Sieci Łukasiewicz) w Gliwicach – za bezpieczny recykling baterii litowo-jonowych.

Przyznano również wyróżnienia. Jedno powędrowało do drużyny łączącej siły Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Wrocławskiej za zastosowanie plazmy (czwartego stanu skupienia materii) do ochrony roślin, w tym swojskiego ziemniaka. Z kolei ekipę ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu wyróżniono za materiał do produkcji opatrunków, który sam ulega degradacji (niepotrzebna druga wizyta u chirurga), przy okazji uwalniając do rany pochodzący od pszczół propolis.

Źródło: forsal.pl

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze