Ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT – tzw. „biała lista podatników VAT” – została podpisana przez prezydenta. Nowelizacja wprowadzi doprecyzowanie istniejących przepisów, a także nowe ułatwienia dla podatników. Przepisy wejdą w życie od 1 lipca 2020 r. Co zostało zmienione?
Wydłużony zostanie czas na złożenie zawiadomienia o dokonaniu płatności w nieprawidłowy sposób – z 3 na 7 dni od dnia zlecenia przelewu. Ma być ono składane na rzecz organu właściwego dla podatnika dokonującego zapłaty. Wprowadzono też wyłączenie konieczności składania zawiadomienia każdorazowo po zidentyfikowaniu błędu – wystarczające ma być złożenie jednorazowego zawiadomienia dla płatności na dany rachunek.
Sankcje w przypadku dokonywania płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników nie znajdą zastosowania w przypadku dokonania przelewów na:
- tzw. rachunki cesyjne (służące do dokonywania rozliczeń z tytułu nabywanych przez bank lub SKOK wierzytelności pieniężnych); lub
- rachunki wykorzystywane w zakresie prowadzonej przez bank lub SKOK działalności faktoringowej; lub
- rachunki prowadzone przez bank lub SKOK w ramach gospodarki własnej
Wyłączenia te będą jednak miały zastosowanie tylko wówczas, gdy podatnik uzyska informację od banku, SKOKu lub wystawcy faktury o tym, że rachunek wskazany do zapłaty jest jednym z rachunków, o których mowa powyżej.
W kwestii transakcji międzynarodowych z konieczności weryfikacji wyłączone zostaną płatności wynikające z transakcji wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu (zarówno importu towarów jak i usług) oraz dostaw towarów rozliczanych przez nabywcę.
Nowe przepisy przewidują wyłączenie sankcji w przypadku uregulowania zapłaty
z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Wprowadzone rozwiązania mają być korzystne dla podatników i precyzować przepisy, co do których pojawiały się wątpliwości.
Źródło: studio.pwc.pl