Sprzęt komputerowy starzeje się szybko, a jednak wielu z nas wciąż wspomina z sentymentem legendarne Atari, ZX Spectrum czy Commodore 64. Ekspozycja Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, wspieranego od niedawna także przez Stowarzyszenie e-Południe, przenosi nas w czasie o 40 lat w przeszłość.
– Niezwykle szybki postęp, jaki dokonał się w informatyce w ciągu ostatnich 40 lat sprawia, że jest to praktycznie odpowiednik kilku wieków w architekturze – mówi Krzysztof Chwałowski, dyrektor muzeum. – Standardowe oprowadzanie po naszej wystawie przewidziane jest na dwie godziny i dostarcza, zarówno młodszym zwiedzającym, jak i ich rodzicom, niezapomnianych wrażeń.
W muzeum pojawia się wątek dziejów polskiej myśli informatycznej, która prezentowana jest na blisko 70 eksponatach ze szczególnym uwzględnieniem takich rodzimych producentów jak MERA-ELZAB (obecnie Spółka Akcyjna) oraz nie istniejące już Zakłady ELWRO z Wrocławia. Przede wszystkim jest to jednak lekcja historii i ewolucji sprzętów, które na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu.W magazynie muzealnym zgromadzonych jest obecnie ponad 3900 eksponatów, z czego przygotowanych do dyspozycji zwiedzających jest już ponad 550 komputerów. Stale przygotowywane są też kolejne. Wiele komputerów ma również zainstalowane gry z tamtych czasów aby młodzież mogła spróbować pokonać Donkey Kong’a – tak jak ich rodzice.
– Zdecydowaliśmy się wesprzeć działalność muzeum ponieważ rozumiemy jego misję i widzimy konieczność pomagania tego typu inicjatywom – mówi Adam Wolk-Jankowski ze Stowarzyszenia e-Południe. – Nasza umowa została podpisana na okres 18 miesięcy. W tym czasie stowarzyszenie zasili budżet muzeum środkami finansowymi.
Muzeum ze swojej strony zaoferowało wsparcie marketingowe inicjatyw animowanych przez stowarzyszenie, udostępnienie pomieszczeń na potrzeby organizowanych spotkań.
– Istnieje też realna możliwość udostępnienia części ekspozycji muzeum na organizowane przez nas konferencje i zjazdy, co z pewnością ucieszy uczestników tych wydarzeń – dodaje Adam Wolk-Jankowski.