TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nastolatki w internecie – raport NASK

 

Nowy raport NASK pokazuje, że nastolatki w Polsce korzystają z internetu średnio 4 godzin i 12 minut na dobę, najczęściej za pośrednictwem smartfona.

27 proc. badanych zadeklarowało korzystanie z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie, 22,9 proc. pędza w sieci od czterech do sześciu godzin. 12 proc. ankietowanych szacuje, że każdego dnia poświęca na internet osiem lub więcej godzin.

Smartfony podłączone do internetu służą młodzieży przede wszystkim do celów rozrywkowych. Aż  65,4 proc. badanych słucha w sieci muzyki, 62,1 proc. ogląda filmy i seriale. Do kontaktu z rodziną i znajomymi poprzez komunikatory internet wykorzystuje 61 proc. ankietowanych, a do używania portali społecznościowych 59,4 proc.

Dr Rafał Lange Kierownik Pracowni Badań Społecznych w NASK:

Telefon komórkowy (smartfon) jest pierwszym urządzeniem, wymienianym jako narzędzie do tych aktywności – 93,9 proc. respondentów wskazuje, że to właśnie za jego pomocą najczęściej korzysta z internetu

Ponad dwie trzecie badanych (66,3 proc.) badanych nastolatków wskazuje, że największym zagrożeniem w związku z rozwojem internetu są ataki hakerów i cyberprzestępców. Ponad połowa (55,8 proc.) boi się, że coraz więcej treści i stron w internecie będzie odpłatne. Aż 44,3 proc. nastolatków ma obawy o wolność słowa i cenzurę w sieci, więcej niż co trzeci badany boi się inwigilacji prywatnych firm lub władz państwowych.

Na pytanie: „Co stanowi największe zagrożenie dla prywatności w internecie?” najpopularniejsza odpowiedź to „otwieranie załączników z nieznanego źródła”.

25,6 proc. proc. nastolatków miała w bliskim otoczeniu styczność z groźbami w internecie.

[źródło: NASK; Wirtualne Media]

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze