TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

7-procentowy wzrost liczby łączy szerokopasmowych w 2020 roku

Koniec 2020 roku to niemal 1,18 mld stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych. Takie dane opublikowała firma Point Topic po przeprowadzonych badaniach. Wynika z nich, że w całym ubiegłym roku nastąpił wzrost liczby takich łączy o 6,7 proc.


Ostatni kwartał 2020 r. to ogólny wzrost liczby łączy szerokopasmowych na świecie o prawie 18,6 mln. W trzecim kwartale ubiegłego roku wynik był jeszcze wyższy, bo 23,5 mln.

Duże znaczenie dla wyników globalnych mają te, które dotyczą Chin. To tam w czwartym kwartale przybyło 7 mln łączy, a w trzecim aż 11 mln.

Stawkę 20 najbardziej rozwijających się rynków szerokopasmowych w czwartym kwartale 2020 r. otwiera Turcja, która miała największą dynamikę wzrostu – 6,7 proc. Na drugim miejscu znalazły się Indie – 5,4 proc., a na trzecim Tajlandia – 4,3 proc.

Polska pojawiła się już na czwartym miejscu tego zestawienia, dzięki wzrostowi z ostatniego kwartału ubiegłego roku o 3,45 proc. łączy.  Pod względem ogólnej liczby łączy szerokopasmowych jesteśmy w tym badaniu na 19 miejscu na świecie.

Dwucyfrowy wskaźnik wzrostu sieci  VDSL (ang. very-high-bit-rate) pojawił się na Litwie (24 proc.), w Turcji (23 proc.) i Tunezji (18 proc.).

Analitycy Point Topic wskazują też na trzy kraje europejskie, w których pojawił się dwucyfrowy wzrost liczby łączy FTTH (Fiber To The Home – światłowód do domu). Jest to Wielka Brytania z wynikiem 28,6 proc., Francja – 12 proc. i Włochy -11 proc.

W Polsce wzrost takich podłączeń był na poziomie 7,8 proc.

Źródło: point-topic.com, telko.in

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...