64 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy. Cyfryzacja na liście

fot. Pixabay

Polska jest największym beneficjentem unijnego Funduszu Odbudowy, który ma wynieść ok. 750 mld euro. Dla Polski przeznaczono ok. 64 mld euro.

Krajowy Plan Odbudowy zostanie przedstawiony w ciągu kilku miesięcy. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak w rozmowie z PAP podkreśliła, że dobry plan będzie podstawą, by sięgnąć po te środki.

Wymieniła te sektory, które na pewno zostaną uwzględnione w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich znalazły się również działania związane z cyfryzacją.
“Chcemy finansować z tych środków przedsięwzięcia m.in. związane z ochroną zdrowia, cyfryzacją, rozwojem przedsiębiorczości oraz ochroną klimatu” – powiedziała minister.

Wskazała, że chodzi tu zarówno o duże projekty inwestycyjne współfinansowane ze środków publicznych, jak i te realizowane przez kapitał prywatny. Jak dodała, chodzi m.in. o projekty ukierunkowane na cele związane z zieloną i cyfrową transformacją.

Minister powiedziała, że celem podjętych przez KE działań antykryzysowych ma być wzrost gospodarczy, wzrost zatrudnienia i inwestycji. Dzięki wdrożeniu Planu Odbudowy PKB całej Unii Europejskiej powinien wzrosnąć o 1,75 proc. do końca 2021 roku oraz o 2,25 proc. do roku 2024.

Minister zaznaczyła też, że środki z Funduszu mają być zagospodarowane do końca 2024 r. Polska będzie jednym z największych odbiorców środków Funduszu Odbudowy.

Źródło: PAP