Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem 24 czerwca. Będzie to piąte oficjalne, dwustronne spotkanie obu prezydentów. Agenda spotkania zakłada rozmowy dotyczące bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa, energetyki i 5G.
Strona amerykańska poszukuje w Europie partnerów, aby wspólnie blokować rozwój i kolejne inwestycje Huawei. Polska wydaje się sojusznikiem naturalnym. W 2019 roku premier Mateusz Morawiecki podpisał z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em deklarację dotyczącą bezpieczeństwo sieci 5G. We wspomnianej deklaracji mowa o budowaniu sieci 5G wyłącznie na sprzęcie „zaufanych” producentów.
Rzeczpospolita dąży do wzmocnienia obecności sił wojskowych USA na terytorium kraju. Można domniemywać, że strona polska jest w stanie pójść na pewne kompromisy, aby ów „Fort Trump” powstał. Sojusz USA-Polska na polu 5G wydaje się idealnym polem do negocjacji. Na początku 2020 roku Pentagon informował, że amerykańskie bazy wojskowe będą wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania spod znaku 5G.
„The New York Times” już w ubiegłym roku informował, że Waszyngton naciska na polski rząd, by zablokować korzystanie z rozwiązań dostarczanych przez Chiny. Miało to mieć miejsce właśnie w kontekście rozmów o „Fort Trump”. Na początku 2020 roku ambasada USA twierdziła, że Trump dziękuje Polsce za „twarde stanowisko dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G”.
Robert O’Brien, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych przyznał, że mocarstwo przygląda się też ruchom na niemieckim rynku telekomunikacyjnym. Jeśli nasi zachodni sąsiedzi wybiorą Huawei, to relacje obu mocarstw mogą się pogorszyć.
Należy się spodziewać, że podczas obecnej wizyty prezydenta Dudy, znajdująca się w harmonogramie rozmowa o sieci 5G, potwierdzi uzgodnione między państwami stanowisko. Wszystko wskazuje na to, że nasz kraj wybrał już stronę frontu. Polska docelowo będzie jednym z sojuszników USA w „walce” z chińskimi dostawcami sprzętu.
Prezydenci obu krajów mają również poruszyć temat współpracy technologicznej. W tym kontekście przypomniano o miliardowej inwestycji Microsoft w Polską Chmurę Krajową.
Po spotkaniu: Przywódcy potwierdzili treść Wspólnej Deklaracji z 2019 roku dotyczącej bezpieczeństwa systemów telekomunikacyjnych USA i Polski. Obie strony wyraziły również chęć współpracy w ramach tworzenia najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców i sprzętu przy budowie sieci 5G.
Źródła:
- gazetaprawna.pl
- warsawinstitute.org
- biznesalert.com
- forbes.pl
- cyberdefence24.pl
- biznes.wprost.pl
- wiadomosci.wp.pl
- thestreet.com