Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies współpracują w celu wysłania 5G na orbitę okołoziemską. Ma to się odbyć za sprawą sieci satelitów. Już teraz w pilotażowym programie we Francji testowany jest standardu 5G NTN i tworzenie systemu ICT na orbicie.
Firma Ericsson wraz z liderką w dziedzinie Aerospace, Defence, Security & Digital Identity – firmą Thales i innowatorem technologii bezprzewodowych – Qualcomm Technologies, Inc połączyły swoje siły. Celem jest stworzenie sieci satelitów 5G na orbicie okołoziemskiej.
– Współpraca w zakresie testowania i walidacji pomiędzy Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies to absolutny przełom w światowej historii komunikacji. Efektem naszego partnerstwa będzie stworzenie sieci, która sprawi, że niezależnie od miejsca, w którym znajdzie się użytkownik – środek oceanu czy najodleglejszy nawet las – będzie miał dostęp do wysokiej klasy, bezpiecznej i opłacalnej łączności satelitarnej i naziemnej 5G – zapewnia Erik Ekudden, Wice-Prezes i Dyrektor ds. Technologii z firmy Ericsson.
Pierwsza faza projektu to przeprowadzenie szczegółowych badań, analiz i symulacji. Później nastąpi etap testów działania pozaziemskich sieci 5G NTN na smartfonach. Dzięki temu smartfony w przyszłości będą mogły łączyć się przez siec 5G z dowolnego miejsca na Ziemi. Zastąpi to starsze systemy telefonii satelitarnej.
– Aby 5G spełniło pokładane w nim nadzieje, konieczne jest zapewnienie zasięgu sieci w obszarach, w których nie istnieją naziemne sieci komórkowe: czy to nad oceanami, czy w odległych rejonach geograficznych. Badania, które planujemy z firmami Ericsson i Thales rozpoczną ważny etap wdrażania tej ważnej technologii. Nie możemy się doczekać pierwszych efektów naszego partnerstwa – podkreśla John Smee, Wiceprezes ds. Inżynierii w Qualcomm Technologies, Inc.
Takie rozwiązanie to również możliwość dalszego rozwoju usług roamingowych oraz sposób na stosowanie 5G w transporcie czy przemyśle energetycznym. Sieć mogłaby wspierać także infrastrukturę naziemną w sytuacji awarii lub katastrofy. Wysokie standardy bezpieczeństwa w sieci 5G NTN sprawiają, że technologia mogłaby być wykorzystywana do zwiększenia bezpieczeństwa narodowego.
– Wdrożenie sieci 5G oznacza istotną zmianę dla branży telekomunikacyjnej. Będzie to nie tylko zmiana uwarunkowań biznesowych, łączność nowej generacji umożliwi bezpieczne połączenie miliardów ludzi i infrastruktury na cały świecie. Grupa Thales jest zaangażowana w rozwój tej technologii na wielu płaszczyznach. Współpraca badawcza z naszymi partnerami wynika z naszego przekonania, że sieci pozaziemskie 5G przyczynią się do ogólnoświatowej rewolucji telekomunikacyjnej i wyniosą bezpieczeństwo sieci na wyższy poziom – mówi Philippe Keryer, Wiceprezes ds. Strategii, Badań i Technologii w firmie Thales.
Testy i walidacja będą przeprowadzane przez Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies po uzyskaniu przez nie zgody 3GPP – globalnego organu ds. standardów telekomunikacyjnych. Celem będzie sprawdzenie różnych komponentów technologicznych, które będą niezbędne do uruchomienia sieci naziemnych 5G. Będą to nie tylko smarfony 5G, ale również system satelitarny i elementy sieci 5G na Ziemi. Nowa specyfikacja to także szansa na włączenie NTN do urządzeń 5G. W przyszłości pozwoli to dostawcom technologii na łatwe i szybkie skalowanie 5G NTN w urządzeniach.
Źródło: infowire.pl