TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

2020 rok nie przyniósł rekordu bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia na koniec 2020 roku wyniosła 6,2% (była wyższa niż w listopadzie 2020 – 6,1%). Nie sprawdziły się zatem prognozy mówiące o bezrobociu sięgającym 20-30%, które miał być następstwem pandemii covid-19.

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące braku pracy w Polsce w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Dane MRPiT wskazują, iż oznacza to 1,046 mln osób bez pracy. Tak stopa bezrobocia kształtowała się w ciągu pozostałych miesięcy 2020 r.:

Źródło: GUS

Marcin Babiak, ekspert przywództwa, zarządzania oraz transformacji kulturowej i cyfrowej z firmy Kordo Edukacja, na swoim profilu LinkedIn analizuje, iż covid zaburzył funkcjonowanie większości branż. Część z nich przeżywa kryzys, część hossę. Są też branże – farmaceutyka, spożywcza – które nie odczuwają w ogóle zmian.

Rekordowe bezrobocie wystapiło w Polsce w 2003 roku. Blisko 20% osób pozostawało bez pracy (wśród osób w wieku 15-24 było to aż 47%). Babiak wskazuje, że wśród przyczyn, była recesja z lat 2001-2002, niska wydajność i zaawansowanie techniczne gospodarki oraz bierność wielu grup społecznych.

Eksperci wyrażają nadzieję, że 2021 r. przyniesie wyłącznie poprawę na rynku pracy.

Źródło: GUS / Marcin Babiak

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...